Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt Chronionych

MŚ w hokeju: Czesi bez wyrazu, Słowacy z błyskiem

Źródło: Janothird

Reprezentacje Czech i Słowacji rozegrały dziś swoje trzecie mecze na hokejowych MŚ, rozgrywanych w Sztokholmie i Helsinkach. Czesi, brązowi medaliści sprzed roku, w bólach – dopiero po karnych – pokonali niżej notowaną Norwegię (4-3), zaś Słowacy, którzy mieli za sobą dwa bardzo trudne mecze – z Kanadą i Finlandią – zwyciężyli faworyzowane Stany Zjednoczone (4-2).

Podopiecznym Aloisa Hadamczika będzie bardzo trudno powtórzyć osiągnięcie sprzed roku, nie mówiąc o ewentualnym awansie do finału. W I oraz II tercji musieli gonić wynik (w 11 minucie wynik meczu otworzył Mathis Olimb, w 16 wyrównał Aleš Hemský; w 21 minucie Norwegów wyprowadził na prowadzenie Lars Erik Spets, w 17 wyrównał David Krejčí), a gdy w III wyszli na prowadzenie (Michael Frolík, 47), nie potrafili go utrzymać (Jonas Holøs, 50). Dopiero skuteczny karny  Hemskiego dał im zwycięstwo, acz bohaterem spotkania był czeski bramkarz Jakub Kovář. Wprawdzie w regulaminowym czasie gry wpuścił aż 3 gole, ale koledzy z obrony nie byli najlepiej dysponowani w poniedziałkowy wieczór i nie ułatwiali mu zadania. W karnych zaś nie dał się pokonać Skandynawom.

O wiele lepsze wrażenie zrobili Słowacy. Nie minęła minuta gry, a już cieszyli się z pierwszego gola, którego zdobył Dominik Granak. Po kwadransie gry na 2-0 podwyższył Branko Radivojevič. Wprawdzie po 30 sekundach Justin Faulk zdobył kontaktowego gola, ale tuż przed syreną oznaczającą koniec I tercji Andrej Sekera zdobył kolejnego gola dla drużyny trenera Vladimíra Vůjtka. Pod koniec II tercji Amerykanie znowu zdobyli gola kontaktowego (Paul Stastny, 38), w związku z czym w III obie drużyny grały, jak gdyby siedziały na beczce prochu. Losy spotkania ważyły się do ostatnich sekund, kiedy to weteran Miroslav Šatan postawił kropkę nad i, zapewniając Słowakom pierwsze zwycięstwo w tegorocznych MŚ.

Czesi następny mecz rozegrają 10 maja. Zmierzą się z solidnymi Łotyszami. Biorąc pod uwagę dotychczasowe spotkania, hokeiści trenera Aloisa Adamczika mogą mieć poważne problemy z pokonaniem niżej notowanych rywali. Dzień wcześniej Słowacy zmierzą się ze skazywanym na spadek z hokejowej elity Kazachstanem. Każdy inny wynik niż pewne zwycięstwo Słowacji będzie nie lada sensacją.

Reprezentacja Węgier gra na zapleczu hokejowej elity – w grupie A dywizji I. W rozegranym w Ljubljanie tegorocznym turnieju o mistrzostwo grupy A dywizji I (a więc o awans do przyszłorocznych MŚ elity) Madziarzy zajęli 3 miejsce (na 6 drużyn) i nie uzyskali awansu (do elity awansują dwie najlepsze drużyny – w tym roku to Słowenia i Austria, spadkowicze z elity w 2011 roku).

Wyniki innych meczy i tabele na stronie Międzynarodowej Federacji Hokeja na Lodzie.

Źródło: lidovky.cz / iihf.com