Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt Chronionych

MŚ w hokeju: Słowacja ze srebrem, Czechy z brązem

Źródło: Fanny Schertzer / Wikimedia Commons / licencje: GNU Free Documentation License oraz Creative Commons

W wyniku wczorajszego półfinału Czechy-Słowacja, awans do finału mistrzostw świata w hokeju na lodzie wywalczyli Słowacy, którzy pokonali zachodnich sąsiadów 3-1. W dzisiejszym finale podopieczni Vladimíra Vůjtka nie sprostali Rosjanom, przegrywając 2-6. Nie przynosi im to rzecz jasna ujmy – na tegorocznych mistrzostwach Rosjanie byli bezkonkurencyjni – wygrali wszystkie swoje mecze.

Mecz finałowy, rozgrywany w Helsinkach, rozpoczął się jednak dla Słowaków najlepiej, jak to tylko było możliwe. Już w 2 minucie gry Siemiona Warłamowa pokonał Zdeno Chára. Zawodnicy Zinetuli Biłyaletdinowa szybko otrząsnęli się z zaskoczenia i już w 10 minucie gry wyrównali – Jana Laco pokonał Aleksander Siomin. Później ton wydarzeniom na lodowisku nadawali już wyłącznie Rosjanie. W II tercji strzelili rywalom 3 bramki (26. – Aleksander Pierieżogin, 33. – Aleksiej Tiereszczienko, 36. – ponownie Siomin ), w III – dołożyli 2 kolejne (43. – Paweł Dacjuk, 58. – Jewgienij Małkin). Wprawdzie Chára w 49. minucie gry zdobył drugiego gola dla Słowacji, ale nie mogło to zmienić losów rywalizacji, zakończonej wynikiem 6-2.

Pozwoliło to jednak doświadczonemu obrońcy Boston Bruins zostać wybranym graczem meczu. Nagrodę odebrał ubrany w koszulkę Pavola Demitry, legendy słowackiego hokeja, który zginął jesienią ubiegłego roku w katastrofie samolotu drużyny Lokomotiwu Jarosław, w której zginęły 44 osoby, w tym 26 hokeistów rosyjskiego klubu, a także członkowie sztabu szkoleniowego i członkowie załogi maszyny.

Wcześniej, w niedzielne popołudnie, rozegrano mecz o III miejsce. Drugi raz z rzędu po brązowe medale MŚ sięgnęli Czesi, którzy pokonali na własnym terenie współgospodarzy turnieju, Finów (Szwedzi odpadli w ćwierćfinale, pokonani przez… Czechów). Losy rywalizacji rozstrzygnęły się już w I tercji, gdy fińskiego bramkarza do kapitulacji zmusili: Petr Průcha (13), Jiří Novotný (18) i David Krejčí (20). Gospodarze odpowiedzieli trafieniem Miki Pyöräli (17), a w III tercji kontaktowego gola zdobył (48) Jussi Jokinen, jednak zeszłorocznym mistrzom świata nie udało się wyrównać i doprowadzić do dogrywki. Czechy – Finlandia 3-2.

Warto dodać, że dwaj słowaccy zawodnicy: Jan Laco i Zdeno Chára, trafiili do najlepszej drużyny mistrzostw (wybór dziennikarzy). Ponadto Laco wybrano najlepszym bramkarzem, a Chárę – najlepszym obrońcą turnieju (wybór organizatorów). Czesi nie zostali – mimo zajęcia medalowej pozycji – wyróżnieni indywidualnymi nagrodami ani miejscami w drużynie turnieju.

Źródło: iihf.com / eurosport.pl / lidovky.cz / Wikipedia