Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt Chronionych

Miejsca historyczne - Czechy

CZECHY- WAŻNE MIEJSCA

W zbiorowej świadomości każdego narodu żyją pewne miejsca, związane z ważnymi wydarzeniami lub osobami, które odegrały w dziejach tego narodu istotną rolę. Oto kilka miejsc, które silnie wpisały się w historię Czechi w zbiorową świadomość Czechów .

Biała Góra – to miejsce jednej z najsłynniejszych i najbardziej tragicznych bitew w historii Czech, która rozegrała się 8 listopada 1620 roku nieopodal tej położonej wówczas pod Pragą, a dziś wchodzącą w jej skład miejscowości. Na Białej Górze starły się wówczas wojska czeskie, wspierającej Fryderyka, elektora Palatynatu, obranego przez stany królem Czech, z armią Ligi Katolickiej, związku katolickich książąt niemieckich. Katolicy cieszyli się wsparciem Ferdynanda II, cesarza niemieckiego i króla czeskiego, przeciwko któremu zwróciły się stany czeskie wybierając królem Fryderyka. Zwycięstwo Ligi Katolickiej było miażdżące i umożliwiło Ferdynandowi II ponowne sięgnięcie po władzę. Po bitwie pod Białą Górą, uznawaną za największą klęskę w historii Czech, rozpoczął się okres intensywnej rekatolizacji, zwalczania protestantyzmu i eliminowania co światlejszych przedstawicieli czeskiego życia politycznego i kulturalnego. Na fali represji pobiałogórskich Czechy opuścił między innymi Jan Amos Komenský. 

Cmentarz Olszański (Olšanské hřbitovy) – ten największy w Pradze cmentarz, powstały w drugiej połowie XVII wieku jest miejscem spoczynku wielu ważnych dla historii Czech postaci. Wieczny spoczynek znaleźli na nim między innymi Josef Jungmann, filolog i językoznawca, kodyfikator współczesnej czeszczyzny, dziewiętnastowieczni pisarze Karel Havlíček Borovský i Karel Jaromír Erben, gwiazdy czeskiego kina, Jan Werich i Ladislav Smoljak, Karel Kramář, działacz niepodległościowy, polityk, pierwszy premier Czechosłowacji (listopad 1918 – lipiec 1919) czy generał Jan Syrový, dowódca Legionu Czeskosłowackiego, walczącego na Syberii z bolszewikami w latach 1918-1920, a w 1938 premier rządu po dymisji Edvarda Beneša. 

Cmentarz Wyszehradzki – cmentarz ten, założony w II połowie XIX. wieku, powstał na miejscu starszej nekropolii, znajdującej się wzgórzu Wyszehrad już od XIII wieku. Cmentarz Wyszehradzki jest czeskim Panteonem narodowym. To właśnie tu, u stóp katedry Św.Piotra i Pawła, spoczęli najwybitniejsi i najbardziej zasłużeni Czesi, a wśród nich na przykład pisarze Karel Hynek Mácha, Božena Němcová, Karel Čapek i Vítězslav Nezval, malarz Alfons Mucha, śpiewaczka Ema Destinnová czy kompozytorzy Bedřich Smetana, Antonín Dvořák i Zdeněk Fibich.

Lidice – wieś w położona w Kraju Środkowoczeskim, ok. 20 km na północny-zachód od Pragi, 10 czerwca 1942 roku całkowicie zniszczona przez hitlerowców w odwecie za zamach na Reinharda Heydicha, protektora Czech i Moraw (zmarł w wyniku ran 4 czerwca 1942 r.) W akcji zniszczenia Lidic rozstrzelano 173 mężczyzn,  ponad 190 kobiet wysłano do obozu koncentracyjnego w Ravensbrück, większość z ponad 90 dzieci zostało zgładzonych w obozie zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem w Generalnym Gubernatorstwie.

Po wojnie wieś założono ponownie, obok pozostałości po zgładzonej wsi. W miejscu starych Lidic postawiono pomnik i muzeum wydarzeń z 1942 r. Główni pomysłodawcy i nadzorujący zagładę Lidic: Karl Hermann Frank i Kurt Daluege (następca Heydricha na stanowisku protektora) zostali skazani na śmierć i powieszeni w 1946 r. w Pradze.

Wzgórze Řip – wzniesienie znajdujące się nieopodal Litomierzyc, w kraju usteckim, w północno-zachodnich Czechach. Uchodzi ono za miejsce, gdzie miał się osiedlić po przybyciu na ziemie, które później miały stać się Czechami, mityczny założyciel narodu czeskiego – Czech. Legendę tę po raz pierwszy przytoczył dwunastowieczny kronikarz czeski, Kosmas, najważniejszy czeski dziejopis piszący w okresie średniowiecza. O wzgórzu pisał też szesnastowieczny kronikarz Václav Hájek z Libočan, według którego Czech miał być pochowany w położonej niedaleko Řipu wiosce Ctiněves. Najbardziej znaną wersją legendy o Řipie jest jednak ta spisana przez jednego z najważniejszych czeskich pisarzy przełomu XIX. i XX. wieku, Aloisa Jiráska, który włączył opowiadanie o Řipie do swych „Starych podań czeskich”.

W okresie czeskiego odrodzenia narodowego, w II połowie XIX. wieku Řip stał się miejscem częstych wycieczek patriotycznie usposobionych Czechów, a w 1868 roku ze wzgórza zabrano kamień, który stał się kamieniem węgielnym pod budowę Teatru Narodowego w Pradze. Na początku XX. Wieku, obok znajdującej się na wzgórzu romańskiej rotundy św.Jerzego z XII. Stulecia, wybudowano niewielką, po dziś dzień istniejącą wiatę turystyczną, gdzie nadal widnieje umieszczone tam wówczas hasło „Co Mohammedu Mekka, to Čechu má být Říp!", co znaczy: „Czym dla Mahometa jest Mekka, tym dla Czecha ma być Řip!”.

 

Źródło: Wikipedia

Zdjęcie na dziś

Sabinov (północno-wschodnia Słowacja), tablica upamiętniająca odbywające się w mieście zdjęcia do filmu „Sklep przy głównej ulicy”, nakręconego na podstawie noweli Ladislava Grosmana o tym samym tytule. W filmie, który zdobył Oskara dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego w 1966 r., główną rolę kobiecą zagrała polska aktorka Ida Kamińska, nominowana za swoją kreację do Oskara. Źródło: Wikimedia Commons, autor: Jozef Kotulič, licencja: GNU FDL (http://pl.wikipedia.org/wiki/GNU_Free_Documentation_License)
Sabinov (północno-wschodnia Słowacja), tablica upamiętniająca odbywające się w mieście zdjęcia do filmu „Sklep przy głównej ulicy”, nakręconego na podstawie noweli Ladislava Grosmana o tym samym tytule. W filmie, który zdobył Oskara dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego w 1966 r., główną rolę kobiecą zagrała polska aktorka Ida Kamińska, nominowana za swoją kreację do Oskara. Źródło: Wikimedia Commons, autor: Jozef Kotulič, licencja: GNU FDL (http://pl.wikipedia.org/wiki/GNU_Free_Documentation_License)

Czy wiesz, że...

  • że logo Škody przedstawia stylizowaną indiańską strzałę łuczniczą? Inspiracją do umieszczenia w logo firmy tego przedmiotu miała być dla jej właściciela, Emila Škody, podróż po Stanach Zjednoczonych, podczas której jednym z jego...

Do posłuchania

See video

"Never Tear Us Apart" to jeden z największych przebojów australisjkiej grupy INXS (1977-2012), który znalazł się w...