Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt Chronionych

„Wejście gladiatorów” („Vjezd gladiátorů”) Juliusa Fučíka

See video

Dziś proponujemy do posłuchania marsz „Wejście gladiatorów” („Vjezd gladiátorů”), jeden z najsłynniejszych przykładów muzyki marszowej w historii muzyki, znacznie słynniejszy od swego zapomnianego autora, czeskiego kompozytora Juliusa Fučíka.

Utwór jest powszechnie kojarzony ze sztuką cyrkową, był też wielokrotnie wykorzystywany, między innymi w filmach animowanych. Przyczynił się do tego kanadyjski kompozytor Louis-Phillipe Laurendeau, który zaadaptował utwór Fučíka i spopularyzował go w Ameryce.

Julius Fučík (1872-1916) urodził się w 1872 roku w Pradze. Jednym z jego profesorów w tamtejszym Konserwatorium był  Antonín Dvořák. Po zakończeniu edukacji muzycznej Fučík wstąpił do austro-węgierskiego wojska i pracował jako koncertmistrz orkiestr wojskowych i kompozytor muzyki tanecznej, między innymi w Sarajewie, Budapeszcie i Terezínie. Prowadzona przezeń orkiestra 92 regimentu piechoty należała do najlepszych w c.k. monarchii, toteż często koncertował z nią w Pradze, a także gościnnie w Berlinie. W 1913 roku kompozytor założył w Berlinie własny zespół oraz wydawnictwo muzyczne. Po wybuchu wojny zespół się rozpadł, a popyt na kompozycje Fučíka zmalał. Artysta podupadł na zdrowiu i zmarł w Berlinie 1916 roku.

„Wejście gladiatorów” powstało w 1897 i jest najczęściej dziś wykorzystywaną kompozycją Fučíka, który poza marszami pisał również walce i polki, a także pieśni, operetki oraz muzykę instrumentalną, tak symfoniczną, jak i kameralną.

Nagranie, pochodzące z 3 stycznia 2010 roku, zamieścił w Internecie 12  lutego 2010 roku użytkownik używający pseudonimu lucifersnad. Utwór wykonuje Orkiestra Dęta ze Štramberka (Dechový orchestr Štramberk) pod batutą Aloisa Cigána.

Źródło: YouTube / Wikipedia

Czy wiesz, że...

  • jedna z najstarszych po dziś dzień działających mennic na świecie znajduje się na Słowacji, w miejscowości Kremnica? Działa ona od 1328 roku.

Do posłuchania

See video

"Never Tear Us Apart" to jeden z największych przebojów australisjkiej grupy INXS (1977-2012), który znalazł się w...