Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt Chronionych

Międzynarodowa konferencja „Życie codzienne w państwach bloku wschodniego”

Źródło: Czeskie Centrum w Warszawie

Centrum Edukacyjne IPN Przystanek Historia im. Janusza Kurtyki zaprasza na konferencję historyków z 6 postkomunistycznych krajów, która odsłoni aspekty życia codziennego w komunizmie. Konferencje jest częścią historyczno-edukacyjnego projektu, organizowanego 04-06.10.2012r. w Warszawie.

W trakcie Międzynarodowej konferencji naukowej historyków z 6 krajów, organizowanej przez IPN we współpracy z warszawskimi instytutami kultury krajów postkomunistycznych (Bułgarskim, Czeskim Centrum, Rumuńskim, Słowackim i Węgierskim), zostaną zaprezentowane referaty na tematy normalizacji, kryzysu żywnościowego, wpływów Moskwy na lokalną politykę, ale także codziennych problemów obywateli bloku wschodniego w 2 połowie XX wieku. Konferencja jest częścią 3dniowego cyklu historyczno-edukacyjnego – maratonu filmów dokumentujących dany temat oraz edukacyjnej wystawy plenerowej „Belle epoque socjalizmu? Życie codzienne w państwach bloku wschodniego w latach ´70”, która został stworzona z niezwykłych zdjęć z każdego krajów (oficjalne otwarcie wystawy 6 października o godzinie 12:00 w parku na Krakowskim Przedmieściu, przez Domem Spotkań z Historią).

W konferencji udział wezmą także czescy historycy dr Petr Blažek oraz Martin Juřica.

Dr Petr Blažek zajmuje się historią Czechosłowacji XX wieku oraz stosunkami czesko-polsko-słowackimi. W chwili obecnej pracuje w Instytucie studiów reżimów totalitarnych (odpowiednik polskiego IPN). Redaguje portal internetowy poświęcony historii VONS (Committee for the Defense of the Unjustly Prosecuted) 1978-1989. Jest członkiem redakcji praskiego portalu internetowego poświęconego Zimnej wojnie http://www.praguecoldwar.cz oraz portalu Totalita.cz. Autor szeregu publikacji, w tym albumu „Ryszard Siwiec 1909-1968“ (Warszawa: Instytut Pamięci Narodowej, 2010).

Martin Juřica od 1999 roku zatrudniony w Archiwum miasta Ostrawa. Początkowo jako archiwista, od 2000 w charakterze kronikarza miasta Ostrawy. Koncentruje się na regionalnej historii Ostrawy i Ostrawska. Publikuje głównie w tomach zbiorowych poświęconych Ostrawie. Początkowo koncentrował się głównie na okresie przełomu XIX i XX wieku, ostatnio zajmuje się historią najnowszą, zwłaszcza okresu „normalizacji” w latach `70 i `80  XX wieku.

Konferencja odbędzie się w Domu Spotkań z Historią w Warszawie (godz. 10-20), ul. Karowa 20.

 

Program Konferencji

10.00 – Rozpoczęcie konferencji, oficjalne otwarcie: prezes IPN Łukasz Kamiński

 

10.00-11.50 – Sesja I – prowadzący: dr Andrzej Zawistowski

Dr Petr Blažek (Republika Czeska) – Odwiedziny genseka w okupowanej guberni. Leonid Iljicz Breżniew w Czechosłowacji

Michaela Huttmanova (Słowacja) – Kontrolowane działania normalizacyjne na Słowacji na początku lat 70.

Dr Marcin Zaremba (Polska) – „Kryzys bigosu”. Pogarszanie się warunków życia w II połowie lat 70.

Dr Sándor Horváth (Węgry) – Codzienność miasta socjalistycznego na Węgrzech

Dr Georgi Gospodinov (Bułgaria) - „The Denied World During the Socialist Times: An Inventory of the Absent”

Dyskusja

 

12.30-14.10 – Sesja II – Prowadzący: dr Władysław Bułhak

Dr Eszter Zsófia Tóth (Węgry) – „Moja praca, moja rodzina, mój samochód”. Życie kobiet pracujących w epoce socjalistycznej na Węgrzech

Dr. György Majtényi (Węgry) – „Socjalistyczny luksus”. Styl życia elit władzy w okresie Janosa Kadara

Martin Juřica (Republika Czeska) – Handel wewnętrzny i zaopatrzenie ludności w Ostrawie w latach 70. XX wieku

Dyskusja

 

16.00-17.30 – Sesja III – prowadzący: dr Paweł Sasanka

Dr Juraj Marusiak (Słowacja) – Mniejszość węgierska a społeczność słowacka w latach 70.

Dr Paweł Sowiński (Polska) – Turystyka w PRL

Przemysław Gasztold-Seń (Polska) - „Orientalne saksy”. Zorganizowane wyjazdy Polaków na kontrakty do Afryki i państw arabskich w latach 70.

Dyskusja

 

17. 50-19.00 – Sesja IV – Prowadzący: dr Krzysztof Persak

Dr Marina Zavacka (Słowacja) – „Widziałeś to źle“. Rocznice 1968 roku i kampania prasowa modyfikująca pamięć skierowana do młodego pokolenia w Czechosłowacji w latach 70.

Angelo Mitchievici (Rumunia) – Miłość, praca, rozrywka i propaganda w kinie rumuńskim w latach 80.

Dyskusja

(za Centrum Czeskim w Warszawie)

 

Wydarzeniu towarzyszą inne powiązane z nim imprezy: maraton filmowy „Codzienne życie w krajach środkowej i wschodniej Europy w latach `70 XX wieku” oraz wystawa fotografii „La Belle époque. Życie codzienne w państwach bloku wschodniego w latach 70.”

Maraton filmowy odbędzie się w czwartek, 4 października, w Kinotece (Pałac Kultury i Nauki w Warszawie), a wystawa fotograficzna prezentowana będzie od 6 października (sobota) do 6 listopada na skwerze przed Domem Spotkań z Historią w Warszawie (u zbiegu ul. Krakowskie Przedmieście i Karowej, Karowa 20). Otwarcie wystawy 6 października o godz. 12.

 

Program przeglądu filmowego (Kinoteka, Pałac Kultury i Nauki, Plac Defilad 1, Warszawa):

10.00 – Uroczyste rozpoczęcia trzydniowego wydarzenia: prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr. Łukasz Kamiński

Czeskie filmy

10.10-10.20 Wprowadzenie – dr. Petr Blažek

 

10.20-10.30 „Kronika filmowa: 8 marca 1978” – kronika filmowa, którą przygotowała Czeska Telewizja z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet i 30 rocznicy „Zwycięskiego lutego”. Ten krótki film przedstawia rolę i miejsce kobiet w społeczeństwie socjalistycznym w latach 1948-1978 i jest cennym świadectwem tego, jak reżim za pośrednictwem propagandy pokazywał skrzywiony obraz rzeczywistości i manipulował faktami

10.30-11.45 Serial „30 przypadków majora Zemana, odcinek 29 pt. Mimikry”- telewizyjny serial reż. Jiřího Sequense – W 29 odcinku zatytułowanym „Mimikry“ studentka umiera z powodu przedawkowania narkotyków. Za winowajców uznani są członkowie zespołu bigbitowego Mimikry. Oni chcą uciec za granicę samolotem, prowadzonym przez jednego z nich po zabiciu pilota. Jednym ze źródeł inspiracji dla tego odcinka był incydent z roku 1972, gdy grupa młodych ludzi porwała do Niemiec samolot, przy czym szef grupy Lubomír Adamica zastrzelił pilota Jána Mičicu (Adamica powiesił się w niemieckim więzieniu, pozostałym złodziejom w roku 1990 Václav Havel udzielił amnestii).  Z pewnością twórcy serialu wykorzystali przykład „gangu Adamica”, by zwrócić uwagę na działalność przedstawicieli kultury alternatywnej, z grupą Plastic People na czele.

 

Słowackie filmy

12.00-12.10 Wprowadzenie – dr Patrycjusz Pająk

12.10-13.40 „Zbuduj dom i zasadź drzewo“ – film reż. Juraje Jakubiska z roku 1979 przedstawia życie „przedsiębiorczego“ człowieka, który przyjeżdża do zapadłej wsi na wschodniej Słowacji, aby tam założyć rodzinę. Jest gotów zrobić wszystko, by osiągnąć swój cel: kłamie, kradnie oszukuje swoich znajomych. To tylko kwestia czasu, kiedy los mu się za to odpłaci.

 

Węgierskie filmy

15.00-15.10 Wprowadzenie – dr János Tischler

15.10-16.50 „Świecący kamień“ – Kultowa satyra reżysera Gyuly Gazdaga z lat 70 opowiada o czwórce uczniów szkoły średniej na młodzieżowym obozie, na którym czeka ich wojskowa musztra, lekcje patetycznego patriotyzmu, ideologicznej indoktrynacji i niekończąca się lista zakazów i nakazów. Produkcja, która miała być w założeniu młodzieżowym filmem, stała się manifestem politycznym i wywołała skandal.

 

Bułgarskie filmy

16.00 - 16.10 Wprowadzenie - Michaela Todorova

16.10 – 17.50 „Ciepło" (1978, 97’)  – film reż. Wladimira Janczewa opowiada o wysiłkach mieszkańców pewnego domu w metropolii próbujących zorganizować sobie centralne ogrzewanie. Po zniknięciu rzemieślników, którzy pozostawili po sobie sporo rozbitych ścian i podłóg dowiadujemy się, że pracownicy trafiają do więzienia. Aby kontynuować pracę, dogadują się z najemcami i dyrektorem więzienia, że w ciągu dnia będą pracować, a w tym czasie na ich miejscu w więzieniu będą siedzieć… najemnicy.

 

Polskie filmy

18.50-19.00 Wprowadzenie – prof. Jerzy Eisler

19.00-19.10 „Polska kronika filmowa“ – wydanie specjalne z okazji 30 rocznicy PLR z lipca 1974

19.10-19.55 Serial „Czterdziestolatek“, odcinek czwarty pt.: „Portret, czyli jak być kochanym” – Pewnego dnia na plac budowy głównej warszawskiej ulicy ma przyjść fotoreporter. Wszyscy przygotowują się na jego przyjście, a najbardziej inżynier Karwowski. Publikacja artykułu i fotografii w gazecie ma ogromne skutki – od zawiści sąsiadów, przez zazdrość, prośby o pomoc, aż po zemstę nauczyciela na synu inżyniera.

 

Rumuńskie filmy

20.20-21.50 „2050” – Zapis filmowy przedstawienia teatralnego z okazji 2050 rocznicy powstania Rumunii, powstała w roku 1980 na Stadionie Narodowym w Bukareszcie. Obejmuje wszystkie rumuńskie zawiłości rumuńskiej historii, obecni są oczywiście i Ceausescu, jego żona oraz cała polityczna nomenklatura. Ogrom tego typu przedstawień sprawiał, że Ceausescu czuł się wielki, twórczy i oczywiście – niezastąpiony.

 

Współorganizatorami wydarzeń są: Instytut Pamięci Narodowej, Europejski Instytut Kultury, Czeskie Centrum w Warszawie, Rumuński Instytut Kultury w Warszawie, Instytut Słowacki w Warszawie, Węgierski Instytut Kultury w Warszawie oraz Dom Spotkań z Historią w Warszawie.

 

Źródło: Czeskie Centrum w Warszawie

Zdjęcie na dziś

Sabinov (północno-wschodnia Słowacja), tablica upamiętniająca odbywające się w mieście zdjęcia do filmu „Sklep przy głównej ulicy”, nakręconego na podstawie noweli Ladislava Grosmana o tym samym tytule. W filmie, który zdobył Oskara dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego w 1966 r., główną rolę kobiecą zagrała polska aktorka Ida Kamińska, nominowana za swoją kreację do Oskara. Źródło: Wikimedia Commons, autor: Jozef Kotulič, licencja: GNU FDL (http://pl.wikipedia.org/wiki/GNU_Free_Documentation_License)
Sabinov (północno-wschodnia Słowacja), tablica upamiętniająca odbywające się w mieście zdjęcia do filmu „Sklep przy głównej ulicy”, nakręconego na podstawie noweli Ladislava Grosmana o tym samym tytule. W filmie, który zdobył Oskara dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego w 1966 r., główną rolę kobiecą zagrała polska aktorka Ida Kamińska, nominowana za swoją kreację do Oskara. Źródło: Wikimedia Commons, autor: Jozef Kotulič, licencja: GNU FDL (http://pl.wikipedia.org/wiki/GNU_Free_Documentation_License)

Czy wiesz, że...

  • wybitny czeski kompozytor, Bedřich Smetana (1824-1884), mimo utraty słuchu w 1874 roku, kontynuował pracę dyrygenta i kompozytora aż do śmierci?

Do posłuchania

See video

"Never Tear Us Apart" to jeden z największych przebojów australisjkiej grupy INXS (1977-2012), który znalazł się w...