Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt Chronionych

Nowa partia na Węgrzech?

Gábor Fodor; źródło: Peter Egyed / Wikimedia Commons; Domena publiczna

Gábor Fodor, były przewodniczący liberalnej partii Związek Wolnych Demokratów (SzDSz, pozaparlamentarna), zapowiedział rychłe powołanie do życia ugrupowania o nazwie Węgierska Partia Liberalna (Magyar Liberális Párt).

MLP, jeśli rzeczywiście powstanie, będzie kolejnym ugrupowaniem, które w ostatnich miesiącach pojawiło się na Węgrzech obok partii parlamentarnych – Fideszu, Węgierskiej Partii Socjalistycznej, Jobbiku i LMP (Polityka Może Być Lepsza) oraz DK (Koalicja Demokratyczna).

W październiku 2011 były socjalistyczny premier Ferenc Gyurcsány powołał do życia ugrupowanie o nazwie Koalicja Demokratyczna (Demokratikus Koalíció, DK), prezentujące poglądy zaliczane do „centrolewicowych”. Ugrupowanie zyskało 10 posłów – do Gyurcsánya dołączyli jego akolici z MSZP.

Z kolei w październiku roku ubiegłego inny były członek MSZP i były premier, Gordon Bajnai, utworzył ugrupowanie Razem 2014 (Együtt 2014). Ono również jest w politycznym spektrum sytuowane jako „centrolewicowe”.

Magyar Liberális Párt, jeśli powstanie, prawdopodobnie będzie zbliżona programowo do KD i do Razem 2014, choć Balázs Böcskei, dyrektor think-thanku Idea, związanego z Koalicją Demokratyczną, dopatruje się w poglądach Fodora ekonomicznego „neoliberalizmu”, co rzekomo zbliża go do poglądów premiera Viktora Orbána.

Ervin Tamás, publicysta uznawanego za lewicowy dziennika „Népszabadság”, jest zdania, że celem przywódców nowo powstających węgierskich mikropartii nie jest zaproponowanie wyborcom o poglądach liberalnych nieobecnego na obecnej scenie politycznej programu, lecz zbliżenie się do większych ugrupowań „liberalnych” – MSZP i LMP – i uzyskanie miejsc na ich listach wyborczych w zamian za kilkuprocentowe poparcie swoich ugrupowań.

Gábor Fodor pierwsze kroki w polityce stawiał w Fideszu, którego był jednym ze współzałożycieli i skąd odszedł już w 1993 roku. Następnie związał się z Unią Wolnych Demokratów, partią programowo zbliżoną np. do polskiej Unii Wolności. Był przewodniczącym ugrupowania w latach 2008-2009, okresie schyłkowym jej funkcjonowania (w 2010 roku SzDSz nie weszła do parlamentu). Dwukrotnie piastował stanowiska ministerialne, za każdym razem w rządach premierów z MSZP (Węgierskiej Partii Socjalistycznej) – w latach 1994-1995 był ministrem edukacji w rządzie Gyuli Horna, a w latach 2007-2008 ministrem środowiska w gabinecie Ferenca Gyurcsánya. Najprawdopodobniej więc jego nowe ugrupowanie rywalizować będzie o głosy z partiami opozycyjnymi (choć raczej z wyjątkiem Jobbiku), a nie z Fideszem czy jego chadeckim koalicjantem KDNP.

Źródło: budapost.eu / hungarianspectrum.wordpress.com

Zdjęcie na dziś

Pomnik ofiar Holokaustu na Węgrzech w kształcie wierzby płaczącej, znajdujący się na dziedzińcu Wielkiej Synagogi w Budapeszcie; źródło: wyszehrad.com
Pomnik ofiar Holokaustu na Węgrzech w kształcie wierzby płaczącej, znajdujący się na dziedzińcu Wielkiej Synagogi w Budapeszcie; źródło: wyszehrad.com

Czy wiesz, że...

  • jedynym koniem wyścigowym, który przez całą swoją karierę nigdy nie przegrał była wyhodowana na Węgrzech klacz pełnej krwi angielskiej o imieniu Kincsem, która na przełomie lat 70. i 80. XIX. wieku wygrała wszystkie 54 wyścigi, w których wzięła...

Do posłuchania

See video

"Never Tear Us Apart" to jeden z największych przebojów australisjkiej grupy INXS (1977-2012), który znalazł się w...