Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt Chronionych

Rozdrobnienie opozycji wodą na młyn Fideszu

Gmach Parlamentu, Budapeszt; Źródło: wyszehrad.com

Zdaniem niektórych komentatorów wyniki przedterminowych wyborów samorządowych w czterech węgierskich miastach, które odbyły się przed kilkoma dniami, dowodzą rozdrobnienia na opozycji. Ich zdaniem w najbliższym czasie nie ma szans na powstanie alternatywy dla uznawanej za konserwatywną koalicji Fidesz-KDNP.

W wyborach w Dunaújváros MSZP (Węgierska Partia Socjaldemokratyczna) i Razem 2014 – dwa ugrupowania uznawane za najpoważniejszych rywali Fideszu – startowały osobno. Ich kandydaci zgromadzili wspólnie mniej głosów (odpowiednio 153 i 249) niż zwycięski kandydat Fideszu (563). 168 głosów oddano na Jobbik.

Szabolcs Szerető, publicysta sprzyjającego premierowi Orbánowi dziennika „Magyar Nemzet”, stwierdził, że dobry wynik kandydata Fideszu wynika m.in. z obniżki cen energii, którą na koncernach energetycznych wymusił niedawno rząd, oraz z rywalizacji na „lewicy” o miano najpoważniejszej siły opozycyjnej wobec „konserwatywnej” koalicji Fidesz-KDNP.

Liberalny komentator Zoltán Lakner podziela ten pogląd. Jest zdania, że rywalizacja między socjalistami a Razem 2014 może pogłębić podziały wśród polityków niechętnych koalicji rządzącej, a to może się przełożyć na polaryzację elektoratu opozycji. Sytuację wymienionych partii komplikuje obecność na centralnej i lewej stronie węgierskiej sceny politycznej dwóch innych ugrupowań – LMP (Polityka Może Być Lepsza) i KD (Koalicja Demokratyczna) – które, przynajmniej na razie, nie palą się do wchodzenia z nimi w sojusze. Według Laknera wobec takiego rozdrobnienia w łonie opozycji prawdopodobieństwo powstania realnej alternatywy dla koalicji Fidesz-KDNP przed wyborami parlamentarnymi w 2014 jest nikłe.

Według sondaży z II połowy marca br. Fidesz ma bezpieczną przewagę nad resztą stawki – wg sondażowi Ipsos partia premiera Orbána może obecnie liczyć na 45% głosów, a według sondażowi Tárki – na 48%. Chęć oddania głosu na MSZP deklaruje – odpowiednio – 27 i 18% respondentów, na nacjonalistyczny Jobbik chce głosować odpowiednio 14 i 16% ankietowanych, a na nowo powstałe ugrupowanie byłego premiera Gordona Bajnaia – Razem 2014 – 9 i 11% uczestników ankiet. Pozostałe większe partie – gdyby wybory odbyły się w marcu – tj. LMP i DK prawdopodobnie uzyskałyby poparcie rzędu 2-3% i nie weszłyby do parlamentu.

Źródło: budapost.eu / Wikipedia

Zdjęcie na dziś

Pomnik ofiar Holokaustu na Węgrzech w kształcie wierzby płaczącej, znajdujący się na dziedzińcu Wielkiej Synagogi w Budapeszcie; źródło: wyszehrad.com
Pomnik ofiar Holokaustu na Węgrzech w kształcie wierzby płaczącej, znajdujący się na dziedzińcu Wielkiej Synagogi w Budapeszcie; źródło: wyszehrad.com

Czy wiesz, że...

  • w słynnej francuskiej XVIII-wiecznej Encyklopedii, pisanej pod redakcją Denisa Diderot i Jeana d’Alemberta, język węgierski został sklasyfikowany jako język słowiański, podobny do czeskiego, polskiego i rosyjskiego.

Do posłuchania

See video

"Never Tear Us Apart" to jeden z największych przebojów australisjkiej grupy INXS (1977-2012), który znalazł się w...