- Strona główna
- Czechy
- Słowacja
- Węgry
- Wyszehrad w Polsce
- Galeria
- Kontakt
- O serwisie
1 stycznia 2014 roku w Rzymie ma rozpocząć funkcjonowanie instytut historyczny finansowany przez słowackie ministerstwo edukacji, szkolnictwa wyższego i sportu. Instytucja będzie nosiła nazwę Słowackiego Instytutu Historycznego (SHÚ).
Decyzję o powołaniu do życia placówki podjął parlament Słowacji. Z inicjatywą stworzenia instytutu wyszło trzech posłów: Jozef Mikloško (KDH, chadecja) oraz Otto Brixi i Anton Martvoň (obaj Smer-SD, socjaldemokracja, partia rządowa).
Placówka będzie zatrudniać kilku historyków. Ich zadaniem będzie analiza włoskich archiwów i poszukiwanie w nich informacji o Słowacji i Słowakach.
„Własna historia to dla każdego narodu bardzo ważna sprawa, a archiwa rzymskie, watykańskie oraz miejskie, są przebogatym źródłem wiedzy o przeszłości niemal wszystkich krajów i narodów” – powiedział przewodniczący chadeckiej partii KDH (Ruch Chrześcijańsko-Demokratyczny) Jozef Mikloško, jeden z inicjatorów powołania do życia SHÚ. Mikloško dodał, że w stolicy Włoch swoje instytuty historyczne ma 14 państw europejskich, w tym niektórzy sąsiedzi Słowacji. Miał więc na myśli m.in. Polski Instytut Historyczny w Rzymie, utworzony w 1945 roku przez hrabinę Karolinę Lanckorońską.
Źródło: kdh.sk / rozhlas.sk / culture.pl
Tablica na Ulicy Preszburskiej w Paryżu, której nazwa pochodzi od dawnej nazwy Bratysławy i została ustanowiona w 1864 r. w celu upamiętnienia pokoju w Preszburgu z 1805 r. Ulica otacza półkolem, od strony południowo-zachodniej, plac Charles‘a de Gaulle‘a, na którym stoi paryski Łuk Triumfalny; źródło: wyszehrad.com
|
"Never Tear Us Apart" to jeden z największych przebojów australisjkiej grupy INXS (1977-2012), który znalazł się w... |