Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt Chronionych

Węgierski wojskowy porwany przez Beduinów wypuszczony wolno

Węgierscy żołnierze podczas misji EUFOR na Bałkanach; Źródło: honvedelem.hu / Wikimedia Commons / Domena publiczna

Kilka dni temu węgierski obserwator wojskowy będący członkiem misji ONZ zajmującej się czuwaniem nad przestrzeganiem postanowień paktu pokojowego zawartego między Egiptem a Izraelem z 1979 roku, został porwany przez Beduinów na półwyspie Synaj. Po dwóch godzinach został wypuszczony na wolność.

Węgier został uprowadzony z autobusu, którym podróżował z miejscowości Arisz, położonej w północnej części półwyspu, do Kairu.

Porywacze domagali się od lokalnych władz uwolnienia jednego ze członków jednej z beduińskich rodzinnych, aresztowanego pod zarzutem o charakterze kryminalnym. Po dwóch godzinach porwany węgierski żołnierz został uwolniony.

Egipt i Izrael podpisały traktat pokojowy kończący trwający od 1948 roku stan wojny między oboma państwami w 1979, rok po podpisaniu porozumień z Camp David. Egipt uznał istnienie Izraela i przyznał izraelskim statkom prawo do wolnej żeglugi po Kanale Sueskim, a Izrael wycofał z Synaju żołnierzy i cywilów, którzy przebywali tam od wkroczenia wojsk izraelskich na półwysep w 1967 roku, podczas wojny sześciodniowej.

Źródło: budapestsun.com / Wikipedia

Zdjęcie na dziś

Pomnik ofiar Holokaustu na Węgrzech w kształcie wierzby płaczącej, znajdujący się na dziedzińcu Wielkiej Synagogi w Budapeszcie; źródło: wyszehrad.com
Pomnik ofiar Holokaustu na Węgrzech w kształcie wierzby płaczącej, znajdujący się na dziedzińcu Wielkiej Synagogi w Budapeszcie; źródło: wyszehrad.com

Czy wiesz, że...

  • w słynnej francuskiej XVIII-wiecznej Encyklopedii, pisanej pod redakcją Denisa Diderot i Jeana d’Alemberta, język węgierski został sklasyfikowany jako język słowiański, podobny do czeskiego, polskiego i rosyjskiego.

Do posłuchania

See video

"Never Tear Us Apart" to jeden z największych przebojów australisjkiej grupy INXS (1977-2012), który znalazł się w...