Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt Chronionych

„Nasza klasa” T. Słobodzianka w wykonaniu zespołu Teatru im. Józsefa Katony

Maski teatralne na rzymskiej mozaice z II wieku n.e. (Łaźnie Decjusza, wzgórze Awentyn w Rzymie): Źródło: Wikimedia Commons / Domena publiczna

19 i 20 IV w ramach 33. Warszawskich Spotkań Teatralnych odbędą się przedstawienia sztuki „Nasza klasa” Tadeusza Słobodzianka w wykonaniu zespołu budapeszteńskiego Teatru im. Józsefa Katony. Spektakle odbędą się w Teatrze Dramatycznym m. st. Warszawy (Scena na Woli im. T. Łomnickiego). Początek obu o godz. 19.

„Doceniona Nagrodą Nike „Nasza klasa” Tadeusza Słobodzianka to największy sukces polskiej dramaturgii ostatnich lat. Od trzech lat grana z powodzeniem na Scenie na Woli im. T. Łomnickiego, ma na swoim koncie kilkanaście realizacji zagranicznych: w Londynie, Waszyngtonie, Toronto, Minessocie, Filadelfii, Tokio, Pradze, Barcelonie, Rzymie  i Budapeszcie. Właśnie tę ostatnią, uznaną za najlepszy spektakl sezonu na Węgrzech, zaprosiliśmy jako gościa honorowego 33. WST. 
Widzę wiele wspólnych punktów w polskiej i węgierskiej historii, przede wszystkim obecne w sztuce koszmary XX-wiecznej Wschodniej i Środkowej Europy. Dramat porusza niezwykle drastyczne kwestie, takie, które w erze socjalizmu zamiatane były pod dywan. To niezwykle trudna rzecz, kiedy kraj musi skonfrontować się z zatajaną długo historią, zwłaszcza, że żyją jeszcze ludzie, którzy byli świadkami tego wydarzenia, albo wręcz brali w nim udział  - mówił reżyser Gábor Máté.
Produkcja emanująca fantastycznym klimatem przeraża, zachwyca i zmusza do myślenia. A kiedy my sami będziemy w stanie skonfrontować się z wydarzeniami z lat czterdziestych wiodącymi do ludobójstwa? Najwyższy czas napisać naszą własną „Naszą klasę” – czytamy o spektaklu na portalu FeHér ElepHánt.

Przekład: Patrycja Paszt
Scenografia: Balázs Cziegler
Kostiumy: Anni Füzér
Ruch sceniczny: Péter Takátsy
Muzyka: László Sáry
Obsada: Hanna Pálos, Réka Pelsőczy, Erika Bodnár, Viktor Dénes, Péter Takátsy, Zoltán Rajkai, János Bán, László Szacsvay, Dénes Ujlaki, Péter Haumann” (za: http://www.33wst.pl/)

19 i 20 kwietnia, godz. 19.00
Teatr Dramatyczny m. st. Warszawy, Scena na Woli im. T. Łomnickiego

Spektakl w języku węgierskim z polskimi napisami.

Ceny biletów:

80/70/60/50 zł (bilety normalne)

70/60/50/40 zł (bilety ulgowe)
wejściówka 20 zł

 

33. Warszawskie Spotkania Teatralne – strona internetowa i profil na Facebooku.

Bilety – w kasach oraz na stronie eBilet.pl.

Źródło: Węgierski Instytutu Kultury w Warszawie / www.33wst.pl

Zdjęcie na dziś

Pomnik ofiar Holokaustu na Węgrzech w kształcie wierzby płaczącej, znajdujący się na dziedzińcu Wielkiej Synagogi w Budapeszcie; źródło: wyszehrad.com
Pomnik ofiar Holokaustu na Węgrzech w kształcie wierzby płaczącej, znajdujący się na dziedzińcu Wielkiej Synagogi w Budapeszcie; źródło: wyszehrad.com

Czy wiesz, że...

  • Pál Schmitt, od sierpnia 2010 r. prezydent Węgier, ma za sobą bogatą w sukcesy karierę szermierza. Jako członek drużyny szpadzistów zdobył dwa złote medale olimpijskie: na igrzyskach w Meksyku (1968) i w Monachium (1972).

Do posłuchania

See video

"Never Tear Us Apart" to jeden z największych przebojów australisjkiej grupy INXS (1977-2012), który znalazł się w...