Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt Chronionych

Wyszehradzki jazz na skwerze Hoovera w Warszawie

29 czerwca (sobota) o godz. 19 na skwerze Hoovera w Warszawie odbędzie się koncert jazzowy z okazji przejęcia przewodnictwa w Grupie Wyszehradzkiej (V4) przez Węgry. Wystąpi Trio Midnight z pianistą Kálmánem Oláhem na czele. Węgrom towarzyszyć będą jazzmani z Polski, Czech i Słowacji.

Trio Midnight powstało w 1990 roku z inicjatywy Kálmána Oláha. Jest bardzo cenionym na węgierskiej i europejskiej scenie muzycznej zespołem. Regularnie występuje na festiwalach, np.  Umbria Jazz Festival, Getxo Jazz Festival in Spain czy Ciney Jazz Nights. W 2000 został uhonorowany nagrodą Węgierskiego Radia dla najlepszego zespołu roku. Założyciel i lider Trio Midnight Kálmán Oláh jest wykładowcą budapeszteńskiego Konserwatorium im. Franciszka Liszta – na Wydziale Jazzu naucza kompozycji i gry na fortepianie.

Poniżej krótkie opisy muzyków, którzy wystąpią w sobotę na skwerze Hoovera (za Węgierskim Instytutem Kultury w Warszawie):

TRIO MIDNIGHT
„Naturalnym środowiskiem dla naszej muzyki jest scena. Przygotowując nowy numer niewiele czasu poświęcamy nauce. Ostateczna wersja utworu powstaje przed publicznością…”
Założony w 1990 roku zespół od kilkunastu lat jest najbardziej znaną formacją jazzową mainstream na Węgrzech. Poszczególni muzycy realizują się i osiągają sukcesy również indywidualnie, każdy z nich gra we własnym zespole. Nowoczesne w brzmieniu trio zdobyło uznanie w kraju i za granicą, mając możliwość prezentacji na licznych międzynarodowych festiwalach jazzowych.

KÁLMÁN OLÁH, fortepian Absolwent wydziału jazzu i kompozycji w Uniwersytecie im. Ferenca Liszta w Budapeszcie. Światowej sławy pianista jazzowy mainstream w swoich kompozycjach łączy elementy jazzu i muzyki klasycznej. W 2006 roku został uhonorowany Nagrodą im. Liszta, w tym samym roku zdobył główną nagrodę na najbardziej prestiżowym konkursie kompozycji jazzowej Thelonius Monk Jazz Composers Competition w Stanach Zjednoczonych.

JÁNOS EGRI, kontrabas Od 16 roku życia jest aktywnym muzykiem scenicznym, jednym z najbardziej poszukiwanych kontrabasistów jazzowych nad Dunajem. Preferuje styl klasycznego jazzu współczesnego a jednocześnie jest muzykiem nadzwyczaj otwartym i kreatywnym przy projektach „world music” czy „crossover”. Brał udział w licznych festiwalach w kraju i za granicą, współpracował w nagraniach blisko 20 płyt.

ELEMÉR BALÁZS, kompozytor, perkusja (szines helyet a lenti szöveg)
Już prawie dwie dekady jest osobowością określającą węgierską scenę jazzową. Od 1990 roku filarem Karierę solową artysty wyznaczają dwa główne okresy: granie w Trio Midnight, i swoim kwintecie, z którymi to formacjami nagrał trzy płyty. Wydany w 2000 roku nakładem BMC krążek zdobył na Węgrzech tytuł jazzowej Płyty Roku. Od 2002 roku jest liderem zespołu Elemér Balázs Group. Obecnie współpracuje z Projectem Rolling Stones i światowej sławy saksofonistą Timem Reisem.

JACEK NAMYSŁOWSKI (PL), puzon Od kilku lat jest w czołówce ankiety JazzForum Jazz Top, występował na wielu renomowanych festiwalach jazzowych w Polsce i za granicą. W roku 2000 kwintet Jacka Namysłowskiego zdobył pierwszą nagrodę na Ogólnopolskich Przesłuchaniach Zespołów Jazzowych i Bluesowych w Gdyni. Laureat wielu prestiżowych nagród w tym Grand Prix na konkursie Bielska Zadymka Jazzowa, w ramach której wraz z zespołem Timeless nagrał płytę „Total Time”.

LUKÁŠ ORAVEC (SK), trąbka Naukę kontynuował w szkołach muzycznych i konserwatoriach w Zilinie, w duńskim Aarhus, Brno i Katowicach. Jego Lukáš Oravec Quartet w roku 2012 zdobył główną nagrodę na prestiżowym konkursie New Faces of Slovak Jazz.
Współpracuje z bigbandami takimi jak Rama Big Band (DK), Zilina Conservatory Big Band, a obecnie jest członkiem Big Band Gustav Brom oraz Milo Suchomel Band. Jest również muzykiem Balkansambel oraz Boperation Quintet.

ONDŘEJ ŠTVERÁČEK (CZ), saksofon tenorowy Już od dziesięciu lat należy do grupy najwyraźniejszych postaci nowej generacji jazzu w Czechach. Regularnie współpracuje z Radovanem Tarišką, Ryanem Carniaux i innymi ważnymi instrumentalistami poruszającymi się w kręgu Europy Środkowej. Od roku 2007 członek legendarnego Bigbandu Gustav Brom, Bigbandu Matuš Jakabčic CZ/SK, East-West European Orchestra oraz wielu innych formacji. Poza funkcją w zespołach, rozwija również swoją własną koncepcję gry na saksofonie. Jego frazowanie i brzmienie przeniknięte jest stylem jego idola, Johna Coltrane’a. 

Źródło: Instytut Słowacki w Warszawie /  Węgierski Instytut Kultury w Warszawie / triomidnight.hu

Zdjęcie na dziś

Sabinov (północno-wschodnia Słowacja), tablica upamiętniająca odbywające się w mieście zdjęcia do filmu „Sklep przy głównej ulicy”, nakręconego na podstawie noweli Ladislava Grosmana o tym samym tytule. W filmie, który zdobył Oskara dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego w 1966 r., główną rolę kobiecą zagrała polska aktorka Ida Kamińska, nominowana za swoją kreację do Oskara. Źródło: Wikimedia Commons, autor: Jozef Kotulič, licencja: GNU FDL (http://pl.wikipedia.org/wiki/GNU_Free_Documentation_License)
Sabinov (północno-wschodnia Słowacja), tablica upamiętniająca odbywające się w mieście zdjęcia do filmu „Sklep przy głównej ulicy”, nakręconego na podstawie noweli Ladislava Grosmana o tym samym tytule. W filmie, który zdobył Oskara dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego w 1966 r., główną rolę kobiecą zagrała polska aktorka Ida Kamińska, nominowana za swoją kreację do Oskara. Źródło: Wikimedia Commons, autor: Jozef Kotulič, licencja: GNU FDL (http://pl.wikipedia.org/wiki/GNU_Free_Documentation_License)

Czy wiesz, że...

  • pierwszym nauczycielem muzyki Fryderyka Chopina był czeski kompozytor i pedagog muzyczny, Wojciech Żywny (Vojtěch Živný, 1756-1842)?

Do posłuchania

See video

"Never Tear Us Apart" to jeden z największych przebojów australisjkiej grupy INXS (1977-2012), który znalazł się w...