Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt Chronionych

Na Węgrzech brakuje lekarzy pierwszego kontaktu

By The original uploader was Luna04 at French Wikipedia - Transferred from fr.wikipedia to Commons., CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1750947

Jak wynika z doniesień dziennika „Magyar Nemzet”, na Węgrzech coraz bardziej odczuwalny staje się brak lekarzy pierwszego kontaktu realizujących świadczenia w ramach publicznej służby zdrowia. Braki są szczególnie odczuwalne na prowincji.

Według wyliczeń dziennika, obecnie brakuje lekarzy pierwszego kontaktu w 317 powiatach, w szczególności na prowincji. W lipcu 2015 nieobsadzonych było 231 powiatów, a w grudniu 2016 – 281. Jak widać ich liczba rośnie. W niektórych powiatach komitatów Borsod-Abaúj-Zemplén i Jász-Nagykun-Szolnok lekarzy pierwszego kontaktu realizujących świadczenia w ramach publicznej służby zdrowia brakuje od 2004 roku.

Wg dr Kamilla Selmecziego, dyrektora Krajowego Ośrodka Usług Medycznych (Állami Egészségügyi Ellátó Központ), w ciągu najbliższych 5 lat na emeryturę odejdzie 2/3 lekarzy pierwszego kontaktu realizujących świadczenia w ramach publicznej służby zdrowia. Jak zaznacza dr Selmeczi, głównym powodem braku lekarzy w powiatowych placówkach jest ich niskie wynagrodzenie względem kolegów pracujących w szpitalach i, oczywiście, w sektorze prywatnym.

Rząd stara się zachęcać zwłaszcza młodych lekarzy do podejmowania pracy w nieobsadzonych powiatach, oferując dofinansowanie do otwarcia praktyki. Jest ono uzależnione m.in. od czasu, przez jaki powiat pozostaje nieosadzony. I tak jeśli w danym powiecie brakuje lekarza od co najmniej roku, dofinansowanie może wynieść nawet 12 milionów forintów, jeśli przez co najmniej 3 lata, to 16 milionów forintów, a jeśli przez minimum 5 lat – 20 milionów forintów. W zamian lekarz zobowiązuje się praktykować w danym powiecie przez najbliższe 6 lat.

Jak wynika z danych „Magyar Nemzet”, zainteresowanie rządowym programem nie jest duże. Do maja 2017 wsparcie przyznano jedynie 11 praktykom lekarskim. Łączna kwota wsparcia dla praktyk lekarskich w nieobsadzonych powiatach na rok 2017 to 1,25 miliarda forintów. Wątpliwe jednak, by została wykorzystana w całości – w latach 2015 i 2016 nie rozdysponowano w całości przeznaczonych na ten cel kwot.

Źródło: dailynewshungary.com

Zdjęcie na dziś

Pomnik ofiar Holokaustu na Węgrzech w kształcie wierzby płaczącej, znajdujący się na dziedzińcu Wielkiej Synagogi w Budapeszcie; źródło: wyszehrad.com
Pomnik ofiar Holokaustu na Węgrzech w kształcie wierzby płaczącej, znajdujący się na dziedzińcu Wielkiej Synagogi w Budapeszcie; źródło: wyszehrad.com

Czy wiesz, że...

  • Pál Schmitt, od sierpnia 2010 r. prezydent Węgier, ma za sobą bogatą w sukcesy karierę szermierza. Jako członek drużyny szpadzistów zdobył dwa złote medale olimpijskie: na igrzyskach w Meksyku (1968) i w Monachium (1972).

Do posłuchania

See video

"Never Tear Us Apart" to jeden z największych przebojów australisjkiej grupy INXS (1977-2012), który znalazł się w...