Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt Chronionych

Słowacja - Aktualnosci - Media

pt., 05/12/2017 - 22:36
Aktualności, Czechy, Słowacja, Węgry, Kultura, Media

Czasopismo „Zupełnie Inny Świat” ukazuje się od 2010 r., a jego autorzy poruszają tematy różnorodne, pisząc m.in. o krajach bliskich Polsce. Wśród nich są 3 kraje wyszehradzkie, a każdemu z nich został poświęcony oddzielny numer pisma: Węgrom – dwunasty, Czechom – osiemnasty, Słowacji – dwudziesty drugi.

pt., 04/12/2013 - 10:38
Aktualności, Słowacja, Media, Turystyka, Społeczeństwo, Rozmaitości

Amerykańska firma Google poinformowała o uruchomieniu słowackiej wersji aplikacji Google Maps Navigation. Jest to aplikacja o charakterze GPS przeznaczona na urządzenia wyposażone w system operacyjny Android i iPhony (system iOS).

Google Maps Navigation ułatwia poruszanie się, udostępniając mapy i zdjęcia ulic oraz przekazując głosowe wskazówki dotyczące trasy obranej przez użytkownika. Korzystanie z programu jest bezpłatne.

Źródło: rozhlas.sk

pon., 01/28/2013 - 23:34
Aktualności, Czechy, Polityka, Słowacja, Media

„Bracia Czesi, nie wygłupiajcie się!” – tak zatytułował swój list do redakcji czeskiego portalu iDnes.cz Štefan Hríb, redaktor naczelny słowackiego tygodnika Týždeň. Dziennikarz wyraża w nim swoje głębokie rozczarowanie czeską kampanią wyborczą, naznaczoną niewyszukanymi jego zdaniem atakami na księcia Karela Schwarzenberga.

wt., 07/31/2012 - 21:44
Aktualności, Słowacja, Media, Polska, Społeczeństwo

„Skąd wzięła się dziwna słowacka awersja i arogancja wobec Polaków?” – zastanawia się dziennikarka słowackiego tygodnika Tyždeň, Elena Akácsová w artykule „Kwestia polska” (Poľská otázka).

czw., 07/12/2012 - 22:12
Aktualności, Polityka, Słowacja, Mniejszości, Media, Społeczeństwo

Słowacki Instytut Spraw Publicznych (Inštitút pre verejné otázky, IVO) ocenił jakość demokracji na Słowacji w drugim kwartale 2012 r.  na poziomie 2,8 w skali od 5 do 1.

Analitycy Instytutu oceniają jakość demokracji między Tatrami a Dunajem w ramach projektu Barometr IVO. Przy ocenianiu słowackiego ustroju IVO bierze pod uwagę pięć obszarów: instytucje demokratyczne i państwo prawa, tworzenie prawa, ochrona praw człowieka i praw mniejszości, niezawisłość mediów oraz media publiczna i społeczeństwo obywatelskie.

wt., 11/22/2011 - 11:23
Aktualności, Polityka, Słowacja, Media

Słowacki kontrwywiad wojskowy (słow. Vojenské obranné spravodajstvo - VOS) miało podsłuchiwać dziennikarzy gazety “Pravda” i szefa telewizji TA3 – poinformowały w poniedziałek dzienniki “Pravda” i “Nowy Czas”. Politycy i media żądają głowy ministra obrony, Ľubomíra Galko (SaS).

pon., 10/10/2011 - 12:38
Aktualności, Czechy, Polityka, Słowacja, Media, Polska

Serwisy internetowe słowackich i czeskich gazet podkreślają fakt pierwszego, od 1989 r., zwycięstwa w polskich wyborach parlamentarnych partii rządzącej. Komentatorzy zwracają także uwagę na największe zaskoczenie wyborów, jakim jest wynik Ruchu Poparcia Palikota.

„Hospodárske Noviny”: Tusk wygrał, mimo że rozczarował

pon., 09/12/2011 - 21:15
Aktualności, Słowacja, Media, Rozmaitości

W najnowszej edycji słowackiego programu Let’s Dance jedną z rywalizujących par są dwaj mężczyźni. Przeciw udziałowi męskiej pary zaprotestowało 15 organizacji pozarządowych.

„Let’s Dance”, odpowiednik polskiego „Tańca z Gwiazdami", jest emitowany przez największą słowacką prywatną stację telewizyjną - TV Markiza. W obecnej, piątej edycji programu, jedną z par tworzą aktor Viktor Horján i tancerz Marek Vrána. Ten pierwszy przyznaje się do orientacji homoseksualnej.

czw., 09/01/2011 - 14:00
Aktualności, Polityka, Słowacja, Media

Od dziś na Słowacji zaczynają obowiązywać zmiany wprowadzone do kontrowersyjnej ustawy medialnej. Dzięki nim wydawcy prasy odzyskali większą swobodę, a politycy stracili nieograniczone prawo do odpowiedzi i sprostowań.

wt., 08/23/2011 - 22:20
Aktualności, Słowacja, Media, Społeczeństwo

Jana Teleki, słowacka dziennikarka, postawiona w 1999 r. przed sądem za opublikowanie wierszowanej satyry na prezydenta  miasta Powaska Bystrzyca (Považská Bystrica), została dziś oczyszczona z zarzutów.

Zdjęcie na dziś

Tablica na Ulicy Preszburskiej w Paryżu, której nazwa pochodzi od dawnej nazwy Bratysławy i została ustanowiona w 1864 r. w celu upamiętnienia pokoju w Preszburgu z 1805 r. Ulica otacza półkolem, od strony południowo-zachodniej, plac Charles‘a de Gaulle‘a, na którym stoi paryski Łuk Triumfalny; źródło: wyszehrad.com
Tablica na Ulicy Preszburskiej w Paryżu, której nazwa pochodzi od dawnej nazwy Bratysławy i została ustanowiona w 1864 r. w celu upamiętnienia pokoju w Preszburgu z 1805 r. Ulica otacza półkolem, od strony południowo-zachodniej, plac Charles‘a de Gaulle‘a, na którym stoi paryski Łuk Triumfalny; źródło: wyszehrad.com

Czy wiesz, że...

  • Wynalazcą pierwszego spadochronu, który zaczął być aktywnie używany, był Štefan Banič, Słowak pochodzący ze Smolenic (zachodnia Słowacja). Swój wynalazek opatentował w USA w 1914 roku.

Do posłuchania

See video

"Never Tear Us Apart" to jeden z największych przebojów australisjkiej grupy INXS (1977-2012), który znalazł się w...