Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt Chronionych

Słowacja - Aktualnosci - Przyroda

pon., 06/03/2013 - 14:52
Aktualności, Słowacja, Przyroda, Społeczeństwo

Stan Dunaju na Słowacji wzrasta w związku z intensywnymi opadami, które przez ostatnie dni nawiedzają Europę Środkową, w szczególności Austrię i południowe Niemcy oraz Czechy. W południowych przedmieściach Bratysławy Devin i Petržalka zaczęto rozmieszczać grodzie przeciwpowodziowe.

wt., 08/28/2012 - 22:28
Aktualności, Słowacja, UE, Przyroda, Społeczeństwo

Jak wynika z raportu Dyrekcji Generalnej ds. Środowiska Komisji Europejskiej, Słowacja należy do grona tych krajów Unii Europejskiej, które najgorzej radzą sobie z zarządzaniem odpadami i mają nikłe szanse na wypełnienie wymogu recyklingu 50% odpadów pochodzących z gospodarstw domowych, na wypełnienie którego Wspólnota dała swoim członkom czas do 2020 roku.

wt., 08/21/2012 - 21:11
Aktualności, Słowacja, Turystyka, Przyroda, Polska

W nocy z piątku na sobotę słowaccy ratownicy górscy (HZS, Horská záchranná služba) uratowali czworo polskich turystów, którym przydarzył się wypadek podczas schodzenia ze szczytu Gerlach, najwyższej góry w Tatrach.

śr., 08/15/2012 - 20:33
Aktualności, Słowacja, Gospodarka, Turystyka, Przyroda, Polska, Społeczeństwo

Jak wynika z danych Tatry Mountain Resorts, największego słowackiego operatora hoteli i ośrodków wypoczynkowych, liczba wczasowiczów, którzy tego lata odwiedzają Tatry Niskie i Wysokie, jest o około 20% wyższa niż przed rokiem.

sob., 08/11/2012 - 19:29
Aktualności, Słowacja, Turystyka, Przyroda, Polska

Słowacki turysta zginął podczas wspinaczki na szczyt Świnica, leżący na granicy polsko-słowackiej. Ciało Słowaka odnaleźli ratownicy TOPR.

Jak poinformował Tomasz Wojciechowski, dyżury ratownik TOPR, mężczyzna zsunął się w kilkusetmetrową przepaść i zginął na miejscu. Warunki pogodowe na Świnicy w momencie wypadku były dobre.

Źródło: rp.pl / pap

czw., 05/31/2012 - 23:04
Aktualności, Czechy, Słowacja, Węgry, Kultura, Przyroda, Polska

 

 

 

śr., 01/04/2012 - 12:51
Aktualności, Słowacja, Przyroda

Znajdujące się pod ochroną dzikie zwierzęta w samym Kraju Preszowskim wyrządziły w ubiegłym roku szkody o wartości 61 tysięcy euro. Osoby, które doznały strat otrzymują z reguły odszkodowanie od państwa.

Szkody pokrywa Państwowy Urząd Środowiska Naturalnego (KÚŽP). Jego pracownicy zarejestrowali 24 przypadki mniej lub bardziej poważnych szkód spowodowanych przez dziką chronioną faunę.

czw., 11/24/2011 - 13:57
Aktualności, Słowacja, Przyroda, Rozmaitości

Czterdziestoletni Ján Rybovič, który przed ponad rokiem w trakcie pracy w lesie został zaatakowany i poważnie zraniony przez niedźwiedzia, otrzymał w ramach odszkodowania 44 tysiące euro.

pon., 09/26/2011 - 20:49
Aktualności, Słowacja, Przyroda, Rozmaitości

Od kilku tygodni duże zaciekawienie słowackich miłośników przyrody budzą informacje o grasującej w okolicach Trnawy Pumie. Drapieżny kot nie jest jednak odosobnionym przypadkiem egzotycznej fauny między Tatrami a Dunajem.

Zwierzę przypominające pumę widziano w okolicach wsi Biniowce, niedaleko Trnawy, na początku września. Podejrzewa się, że puma uciekła amatorskiemu hodowcy. Do tej pory zwierzęcia nie udało się schwytać, nie zgłosił się także jego domniemany właściciel. 

czw., 08/25/2011 - 10:07
Aktualności, Czechy, Słowacja, Przyroda, Społeczeństwo

Czescy miłośnicy zwierząt i obrońcy ich praw organizują adopcje psów ze Słowacji, które czekałoby uśpienie.

Słowackie prawo nie nakłada na schroniska dla zwierząt obowiązku opieki nad psami, w związku z czym wiele z nich jest usypianych. W związku z tym grupa czeskich ochotników, o których artykuł przed dwoma tygodniami opublikował portal idnes.cz i dziennik „Mladá Fronta DNES”, a którzy rozwinęli także działalność na portalu społecznościowym Facebook, przygarnęła kilka psów ze słowackiego schroniska Šamorín, które w ostatnich tygodniach było przepełnione.

Zdjęcie na dziś

Tablica na Ulicy Preszburskiej w Paryżu, której nazwa pochodzi od dawnej nazwy Bratysławy i została ustanowiona w 1864 r. w celu upamiętnienia pokoju w Preszburgu z 1805 r. Ulica otacza półkolem, od strony południowo-zachodniej, plac Charles‘a de Gaulle‘a, na którym stoi paryski Łuk Triumfalny; źródło: wyszehrad.com
Tablica na Ulicy Preszburskiej w Paryżu, której nazwa pochodzi od dawnej nazwy Bratysławy i została ustanowiona w 1864 r. w celu upamiętnienia pokoju w Preszburgu z 1805 r. Ulica otacza półkolem, od strony południowo-zachodniej, plac Charles‘a de Gaulle‘a, na którym stoi paryski Łuk Triumfalny; źródło: wyszehrad.com

Czy wiesz, że...

  • jedna z najstarszych po dziś dzień działających mennic na świecie znajduje się na Słowacji, w miejscowości Kremnica? Działa ona od 1328 roku.

Do posłuchania

See video

"Never Tear Us Apart" to jeden z największych przebojów australisjkiej grupy INXS (1977-2012), który znalazł się w...