Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt Chronionych

W Bratysławie odbył się marsz „Za przyzwoite i bezpieczne życie”

Ulicami Bratysławy przeszło wczoraj kilkuset uczestników pochodu zorganizowanego pod hasłem „Razem za przyzwoite i bezpieczne życie”, którzy protestowali przeciw uciążliwej ludności romskiej. Demonstrację próbowali zatrzymać obrońcy praw człowieka, którzy zarzucali jej faszystowski i rasistowski charakter.

Organizatorem pochodu jest Oskar Dobrovodský, mieszkaniec miejscowości Malacký w zachodniej Słowacji, który skarży się na prześladowania ze strony swoich romskich sąsiadów. Dobrovodský, który z powodu uciążliwych sąsiadów postanowił we wrześniu wyprowadzić się ze swojego domu, zarzuca Romom mieszkającym na jego ulicy akty agresji, niszczenie mienia i zanieczyszczanie okolicy. Z powodu konfliktu z sąsiadami, Dobrovodský wstąpił do partii Naród i Sprawiedliwość, z list której bezskutecznie próbował dostać się do parlamentu w marcu 2012 r.

Pochód, który Dobrovodský zorganizował wczoraj w Bratysławie, zgromadził, wg różnych źródeł od 250 do 500 osób. Wśród nich byli członkowie nacjonalistycznej organizacji Słowacka Społeczność (Slovenská pospolitosť).

Marsz próbowało zatrzymać kilkudziesięciu aktywistów z organizacji pozarządowych, wśród nich słowacka europoseł z rządzącej partii Smer (w Parlamencie Europejskim grupa Socjalistów i Demokratów S&D), Monika Flašíková-Beňová, którzy na utworzyli na trasie pochodu „żywy łańcuch". Wcześniej wniosek o delegalizację demonstracji złożył prezes słowackiego Instytutu Praw Człowieka. Przeciwnicy pochodu twierdzili, że uczestniczą w nim osoby i organizacje o poglądach faszystowskich i rasistowskich. Wg Flašíkovej-Beňovej, w marszu Dobrovodskiego byli ludzie z flagami faszystowskiej Republiki Słowackiej z czasów II wojny światowej. Przeciwnicy marszu zostali usunięci z jego trasy przez policję, co umożliwiło pochodowi dotarcie pod budynek parlamentu.

Dobrovodský na swoim blogu odciął się od wszelkich poglądów związanych z rasizmem i faszyzmem. Wczoraj powtórzył, że nie ma nic wspólnego z rasizmem. Marián Mišún, współorganizator pochodu ogłosił natomiast: „Naszym jedynym zamiarem jest, aby przyzwoici ludzie byli na Słowacji chronieni”.

Źródła: aktualne.sk / pravda.sk / sme.sk / oskardobrovodsky.sk

Zdjęcie na dziś

Tablica na Ulicy Preszburskiej w Paryżu, której nazwa pochodzi od dawnej nazwy Bratysławy i została ustanowiona w 1864 r. w celu upamiętnienia pokoju w Preszburgu z 1805 r. Ulica otacza półkolem, od strony południowo-zachodniej, plac Charles‘a de Gaulle‘a, na którym stoi paryski Łuk Triumfalny; źródło: wyszehrad.com
Tablica na Ulicy Preszburskiej w Paryżu, której nazwa pochodzi od dawnej nazwy Bratysławy i została ustanowiona w 1864 r. w celu upamiętnienia pokoju w Preszburgu z 1805 r. Ulica otacza półkolem, od strony południowo-zachodniej, plac Charles‘a de Gaulle‘a, na którym stoi paryski Łuk Triumfalny; źródło: wyszehrad.com

Czy wiesz, że...

  • Wynalazcą pierwszego spadochronu, który zaczął być aktywnie używany, był Štefan Banič, Słowak pochodzący ze Smolenic (zachodnia Słowacja). Swój wynalazek opatentował w USA w 1914 roku.

Do posłuchania

See video

"Never Tear Us Apart" to jeden z największych przebojów australisjkiej grupy INXS (1977-2012), który znalazł się w...