Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt Chronionych

Marki - Słowacja

Słowacja nigdy nie była krajem wysoko uprzemysłowionym, a produkowane w przeszłości i obecnie na jej terytorium wyroby często od początku powstawały i powstają nadal za sprawą kapitału zagranicznego. Niemniej jednak, kilka słowackich firm i/lub marek zasługuje na uwagę, nawet jeśli nie należą do światowych potentatów w swoich dziedzinach.

 

Matador

Matador to jedna z najstarszych słowackich firm. Założona została w 1905 roku w Petržalce, na przedmieściach Bratysławy. Początkowo Matador specjalizował się w produkcji przewodów gumowych i pasków klinowych. Po rozpadzie Austro-Węgier i powstaniu Czechosłowacji, w fabrykach Matadora rozpoczęto produkcję opon, które słynęły z wysokiej jakości i były stosowane przez wszystkich renomowanych czeskich producentów aut, jak Škoda, Tatra czy Praga. Po II wojnie światowej firmę upaństwowiono i na początku lat pięćdziesiątych przeniesiono do Puchova, w północno-zachodnej Słowacji. Wyroby Matadora zaczęły być sprzedawane pod marką BARUM (jej nazwa powstała z połączenia nazw trzech znacjonalizowanych czechosłowackich producentów opon – Baty, Rubeny i Matadora). Po upadku komunizmu BARUM został zreprywatyzowany i trafił w ręce kapitału niemieckiego. Dziś produkuje się i sprzedaje opony zarówno pod marką BARUM, jak i pod marką Matador, której wyroby są przeznaczone głównie dla samochodów ciężarowych (nadal produkowane w Puchovie).

 

TAZ (Trnavské automobilové závody, Trnawska Fabryka Samochodów)

Ta produkująca samochody dostawcze firma powstała w 1963 roku w Trnawie, w zachodniej Słowacji, gdy w istniejących od 1917 zakładach metalurgicznych, w których już przed wojną produkowano narzędzia i urządzenia użytku domowego (np. pralki), rozpoczęto produkcję części do samochodów Tatra i Praga, produkowanych na terenie Czech. W 1973 część produkcji przeniosła do Trnawy Škoda. Jej dostawczy model 1203 był produkowany jako TAZ od 1981 roku do końca lat dziewięćdziesiątych, kiedy fabryka zaprzestała działalności. Obecnie TAZy produkuje niewielka czeska firma Ocelot.

 

Zlatý Bažant

Złoty Bażant to najbardziej znana marka słowackiego piwa. Wyrabia się je w browarze w położonym w południowej Słowacji Hurbanovĕ od roku 1967. Obecnie wyrabiający to piwo browar znajduje się w rękach kapitału holenderskiego.

 

Železnice Slovenskej republiky (ŽSR, Słowackie Koleje Państwowe)

To narodowy przewoźnik kolejowy, powstały wskutek rozpadu Czechosłowacji w styczniu 1993 i związanego z tym podziału Czechosłowackich Kolei Państwowych na dwóch przewoźników, czeskiego i słowackiego. Łączna długość obsługiwanej przez ŽSR trakcji wynosi około 3 600 kilometrów. Najważniejsze węzły kolejowe to Bratysława (Dworzec Główny - Hlavná stanica), a także Żylina, Koszyce i Bańska Bystrzyca.

Warto dodać, że w okresie międzywojnia i w czasie wojny między Bratysławą (która była jego dworcem macierzystym) i Pragą kursował pociąg znany jako „Słowacka strzała” („Slovenská strela”), wyprodukowany w zaledwie dwóch egzemplarzach w zakładach Tatry w miejscowości Kopřivnice na Morawach. „Słowacka strzała” osiągała prędkość do 130 kilometrów na godzinę, aczkolwiek na trasie rozpędzała się do mniej więcej 80 km/h, co i tak czyniło z niej jeden z najszybszych wówczas pociągów na świecie.

 

Źródło: Wikipedia 

Zdjęcie na dziś

Tablica na Ulicy Preszburskiej w Paryżu, której nazwa pochodzi od dawnej nazwy Bratysławy i została ustanowiona w 1864 r. w celu upamiętnienia pokoju w Preszburgu z 1805 r. Ulica otacza półkolem, od strony południowo-zachodniej, plac Charles‘a de Gaulle‘a, na którym stoi paryski Łuk Triumfalny; źródło: wyszehrad.com
Tablica na Ulicy Preszburskiej w Paryżu, której nazwa pochodzi od dawnej nazwy Bratysławy i została ustanowiona w 1864 r. w celu upamiętnienia pokoju w Preszburgu z 1805 r. Ulica otacza półkolem, od strony południowo-zachodniej, plac Charles‘a de Gaulle‘a, na którym stoi paryski Łuk Triumfalny; źródło: wyszehrad.com

Czy wiesz, że...

  • autor muzyki do pierwszej polskiej opery, „Nędza uszczęśliwiona” (libretto pióra Wojciecha Bogusławskiego; wystawiona w 1778 roku), Maciej Kamieński (1734-1821), był z pochodzenia Słowakiem?

Do posłuchania

See video

"Never Tear Us Apart" to jeden z największych przebojów australisjkiej grupy INXS (1977-2012), który znalazł się w...