Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt Chronionych

Słowacja, przyroda - rasy zwierząt

SŁOWACJA – RASY ZWIERZĄT

Spośród wyhodowanych bądź żyjących na Słowacji ras zwierząt najbardziej znane są słowackie rasy psów i koni. Oto ich krótka charakterystyka.

 

PSY

Czechosłowacki wilczak (Československý vlčák)

To wyhodowana w powojennej Czechosłowacji rasa psów pasterskich, powstała w wyniku krzyżowania owczarka niemieckiego z wilkiem. W Czechosłowacji uznana oficjalnie w latach 80., zaś przez Międzynarodową Federację Kynologiczną w 1999 roku. Sierść czechosłowackiego wilczaka ma kolor srebrzysty, przypominając sierść wilka. Psy tej rasy mają około 60-65 cm wysokości w kłębie.

Czuwacz słowacki/Czuwacz tatrzański (Slovenský čuvač)

To rasa dużych (około 70 centymetrów wysokości w kłębie; 30-40 kg), silnych psów pasterskich o białej sierści, używanych od wieków przez słowackich górali do ochrony wypasanych trzód. Prawdopodobnie blisko spokrewniony z owczarkiem podhalańskim oraz węgierskim kuwaszem, do których jest bardzo podobny.

Gończy słowacki (Slovenský kopov)

To rasa niewielkich, mocno zbudowanych psów myśliwskich, przeznaczonych głównie do polowania na dziki. Rasa powstała na skutek krzyżowania takich ras jak chart węgierski, gończy polski i gończy austriacki w wiekach XVIII. i XIX. Gończego słowackiego zaczęto uznawać za odrębną rasę w drugiej połowie XIX. wieku. Psy tej rasy mierzą w kłębie około 45 centymetrów. Mają czarną sierść z podpalanymi łapami, brzuchem, klatką piersiową i kufą. Obecnie to jeden z najpopularniejszych myśliwskich psów na Słowacji. 

Słowacki wyżeł szorstkowłosy (Slovenský hrubosrstý stavač)

To rasa psów myśliwskich wyhodowana na Słowacji po II wojnie światowej, a zarejestrowana przez Międzynarodową Federację Kynologiczną na przełomie lat 80. i 90. Powstała wskutek krzyżowania takich raz jak wyżeł niemiecki szorstkowłosy, wyżeł weimarski i czeski fousek (czeski wyżeł szorstkowłosy). Ma jasnobrązową sierść. Jego wysokość w kłębie to około 60-65 centymetrów. 

 

KONIE

Koń huculski (Huculský kůň)

Hucuł to stara rasa górskich koni wyhodowanych na terenach Huculszczyzny, rozciągającej się głównie na południowym zachodzie dzisiejszej Ukrainy, ale sięgającej także do północnej Rumunii i Mołdawii oraz do wschodniej Słowacji i południowo-wschodniej Polski. Są to niewielkie (ok. 140 cm w kłębie), bardzo wytrzymałe, spokojnie i inteligentne konie przyzwyczajone do trudnych górskich warunków.

Słowacki koń gorącokrwisty (Slovenský teplokrevník)

To rasa koni, która powstała na przestrzeni wieków XVII. i XIX. wskutek krzyżowania lokalnych, bezrasowych koni z końmi pełnej krwi angielskiej oraz koni czystej krwi arabskiej. Dzięki temu słowacki koń gorącokrwisty posiada w pewnym zakresie cechy wszystkich tych zwierząt – wytrzymałość charakterystyczną dla koni żyjących na terenach górskich (np. Hucułów), szybkość będącą atrybutem folblutów (koni pełnej krwi angielskiej) oraz elegancką, stosunkowo lekką budowę ciała, będącą wyróżnikiem arabów.

 

Źródło: Wikipedia / cz-pes.cz / galopuje.pl / inne

Zdjęcie na dziś

Tablica na Ulicy Preszburskiej w Paryżu, której nazwa pochodzi od dawnej nazwy Bratysławy i została ustanowiona w 1864 r. w celu upamiętnienia pokoju w Preszburgu z 1805 r. Ulica otacza półkolem, od strony południowo-zachodniej, plac Charles‘a de Gaulle‘a, na którym stoi paryski Łuk Triumfalny; źródło: wyszehrad.com
Tablica na Ulicy Preszburskiej w Paryżu, której nazwa pochodzi od dawnej nazwy Bratysławy i została ustanowiona w 1864 r. w celu upamiętnienia pokoju w Preszburgu z 1805 r. Ulica otacza półkolem, od strony południowo-zachodniej, plac Charles‘a de Gaulle‘a, na którym stoi paryski Łuk Triumfalny; źródło: wyszehrad.com

Czy wiesz, że...

  • polskie wyrażenie "Raz na ruski rok", określające rzadkość jakiegoś zjawiska, po słowacku brzmi: "Raz na węgierski rok" (słow.raz za uhorský rok).

Do posłuchania

See video

"Never Tear Us Apart" to jeden z największych przebojów australisjkiej grupy INXS (1977-2012), który znalazł się w...