Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt Chronionych

Charles Zentai nie zostanie ekstradowany na Węgry

Australijski Sąd Najwyższy odrzucił wniosek węgierskiego rządu o ekstradycję Charlesa (Karolya) Zentaiego, obecnie dziewięćdziesięcioletniego obywatela Australii, który w trakcie II wojny światowej służył w armii węgierskiej i miał rzekomo dopuścić się zabójstwa osiemnastoletniego Żyda.

Zentai miał w 1944 roku pobić na śmierć żydowskiego osiemnastolatka  Pétera Balázsa za to, że nie nosił na ramieniu opaski z gwiazdą Dawida. Po wojnie wyemigrował do Australii i przyjął obywatelstwo tego kraju. Budapeszt domagał się jego ekstradycji od 2005 roku, kiedy to o jego rzekomej winie za zbrodnię wojenną i obecnym miejscu zamieszkania poinformowało władze węgierskie Centrum Szymona Wiesenthala, organizacja zajmująca się tropieniem osób podejrzanych o popełnienie zbrodni na Żydach w trakcie II wojny światowej.

Wówczas mężczyznę zatrzymała australijska policja, a w 2009 sąd zgodził się na wydanie go węgierskiemu wymiarowi sprawiedliwości. Prawnicy Zentaia wnieśli wówczas apelację. W ostatniej instancji Sąd Najwyższy stwierdził, że nie ma podstaw, by wydać go Budapesztowi, gdyż w okresie, gdy miało dojść do zarzucanego Zentaiemu czynu, przestępstwo zbrodni wojennej nie istniało w węgierskim prawodawstwie, a to na podstawie tego zarzutu Budapeszt domagał się jego ekstradycji. Sam Zentai z kolei od lat twierdzi, że w okresie, gdy miało dojść do zamordowania  Balázsa nie było go w Budapeszcie. Decyzja Sądu Najwyższego jest ostateczna.

Charles Zentai znajduje się na liście najbardziej poszukiwanych rzekomych zbrodniarzy wojennych prowadzonej przez Centrum Wiesenthala.

Źrodło: rp.pl / polskieradio.pl / Wikipedia 

Zdjęcie na dziś

Pomnik ofiar Holokaustu na Węgrzech w kształcie wierzby płaczącej, znajdujący się na dziedzińcu Wielkiej Synagogi w Budapeszcie; źródło: wyszehrad.com
Pomnik ofiar Holokaustu na Węgrzech w kształcie wierzby płaczącej, znajdujący się na dziedzińcu Wielkiej Synagogi w Budapeszcie; źródło: wyszehrad.com

Czy wiesz, że...

  • jednym z twórców sukcesów polskiej szermierki na szable w okresie międzywojnia (brązowe medale olimpijskie w drużynie wywalczone w na IO w Amsterdamie i w Los Angeles) był węgierski trener, Béla Szombathely?

Do posłuchania

See video

"Never Tear Us Apart" to jeden z największych przebojów australisjkiej grupy INXS (1977-2012), który znalazł się w...