Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt Chronionych

Fellegi: Negocjacje z MFW będą długie

Siedziba MFW w Waszyngtonie; Źrodło: imf.org / Wikimedia Commons

Tamás Fellegi, główny negocjator rządu węgierskiego w negocjacjach z Międzynarodowym Funduszem Walutowym dotyczących pożyczki dla Budapesztu ocenił, że rozmowy z MFW potrwają co najmniej kilka tygodni.

Minister bez teki w rządzie Viktora Orbána powiedział podczas zeszłotygodniowej konferencji prasowej, iż nie ustalono jeszcze ani sumy ewentualnej pożyczki, ani daty jej udzielenia. Fellegi podkreślił, że chodzi o pożyczkę o charakterze zapobiegawczym, z której środki miałyby być wykorzystane przez rząd jedynie w wypadku szczególnie naglącej konieczności.

Były minister rozwoju narodowego zaznaczył, że mimo, iż negocjacje nie weszły jeszcze w fazę ustalania konkretnych liczb i dat, Węgry już wykonały milowy krok, gdyż udało im się ograniczyć zakres rozmów z MFW oraz Komisją Europejską, również uczestniczącą w negocjacjach, do kwestii stricte gospodarczych.

Tamás Fellegi odniósł się w trakcie konferencji m.in. do zagadnienia budzącego ostatnimi czasy najwięcej kontrowersji w relacjach Budapesztu i Brukseli, a mianowicie do nowej ustawy dotyczącej prezesa Narodowego Banku Węgier. Komisja Europejska wyraziła zaniepokojenie o to, czy wprowadzenie progu zarobków szefa banku centralnego i obowiązku składania przezeń przysięgi na konstytucję nie ograniczy jego niezależności od rządu. Według ministra Fellegiego ograniczenie zarobków prezesa NBW wpisuje się w ogólne obniżenie płac urzędników państwowych przez rząd i jest „kwestią zasad”, o które Budapeszt „jest gotów walczyć przed sądami”. Co do kwestii przysięgi, według ministra jest naturalnym, że prezes jednej z najważniejszych instytucji w państwie zobowiązuje się przestrzegać ustawy zasadniczej i nie widzi w tym żadnego ograniczania jego niezależności.

Fellegi nawiązał także do jeszcze jednego kontrowersyjnego punktu tej ustawy, a mianowicie do powiększenia składu Rady Polityki Pieniężnej i wprowadzeniem trzeciego wiceprezesa banku centralnego, co według KE również może świadczyć o zakusach rządu na ograniczenie niezależności szefa Narodowego Banku Węgier. Negocjator Budapesztu z MFW potwierdził, że Węgry rząd zamierza wprowadzić te zmiany, ale dopiero po upływie kadencji obecnego prezesa NBW w 2013 roku.

Komisja Europejska poinformowała tymczasem, że niebawem zamknie procedurę karną rozpoczętą przeciwko Węgrom, co umożliwi przejście do konkretów w negocjacjach Budapesztu z MFW. 

Źródło: kormany.hu / xpatloop.com / Wikipedia

Zdjęcie na dziś

Pomnik ofiar Holokaustu na Węgrzech w kształcie wierzby płaczącej, znajdujący się na dziedzińcu Wielkiej Synagogi w Budapeszcie; źródło: wyszehrad.com
Pomnik ofiar Holokaustu na Węgrzech w kształcie wierzby płaczącej, znajdujący się na dziedzińcu Wielkiej Synagogi w Budapeszcie; źródło: wyszehrad.com

Czy wiesz, że...

  • w Budapeszcie znajduje się najstarsza w Europie kontynentalnej linia metra, otwarta w 1896 roku?

Do posłuchania

See video

"Never Tear Us Apart" to jeden z największych przebojów australisjkiej grupy INXS (1977-2012), który znalazł się w...