Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt Chronionych

Jobbik krytykowany i oskarżany o antysemityzm

Na węgierski Jobbik, uznawany za partię skrajnie prawicową i oskarżany o propagowanie poglądów szowinistycznych, runęła w ostatnich dniach lawina krytyki za antysemickie wypowiedzi jednego z posłów ugrupowania.

Początek skandalu miał miejsce w poniedziałek, gdy poseł Jobbiku, Márton Gyöngyösi, wezwał do zbadania ile osób żydowskiego pochodzenia żyje na Węgrzech oraz ile wchodzi w skład parlamentu i rządu. Wg deputowanego, należy podjąć takie działania ze względu na bezpieczeństwo narodowe.

Słowa te zostały potępione przez premiera Viktora Orbana. Tysiące ludzi protestowały przeciw retoryce Gyöngyösi’ego na placu przed parlamentem, a wielu posłów przybyło na wtorkowe obrady z żółtą gwiazdą Dawida na piersiach. Udział w planowanej na niedzielę demonstracji przeciw antysemityzmowi zapowiedzieli przedstawiciele lewicowych partii opozycyjnych oraz rządzącego centroprawicowego Fideszu. Partia Viktora Orbana zapowiedziała również wprowadzenie zmiany w prawie, pozwalające na szybkie karanie finansowe posłów, których wypowiedzi urągają godności parlamentu.

Ostrą krytyką zareagowały również ambasady Izraela i Stanów Zjednoczonych. Złożenie wniosku o wszczęcie postępowania karnego przeciw Gyöngyösi’emu zapowiedziała Kongregacja Węgierskich Żydów, wg której Jobbik stosuje otwarcie nazistowską retorykę. „Fakt, że skrajnie-prawicowa partia może prezentować nazistowskie poglądy w parlamencie jest szokiem i rozczarowaniem dla wspólnoty Węgierskich Żydów i dla każdego węgierskiego demokraty” – napisała w swoim oświadczeniu kongregacja, która zapowiada użycie wszelkich dostępnych w demokratycznym państwie środków w celu samoobrony, w tym pozew przeciw posłowi Jobbiku.

Partia Gyöngyösi’ego zdaje się jednak nie przejmować zbytnio zmasowaną krytyką z wielu stron. Wg Wgierskiej Agencji Prasowej (MTI), w środę ugrupowanie rozesłało posłom węgierskiego parlamentu pocztą elektroniczną listy z pytaniem o posiadanie obywatelstwa innego państwa. Wysłanie listów miał potwierdzić Elöd Novák, wiceprzewodniczący Jobbiku.

Leżące u źródeł skandalu słowa Gyöngyösi’ego padły w trakcie dyskusji na temat konfliktu bliskowschodniego i stosunku państwa węgierskiego do obu jego stron. Gyöngyösi skrytykował rząd, który, jego zdaniem, sprzyja Izraelowi i zażądał stanięcia po stronie Palestyńczyków ze Strefy Gazy. Podczaj wczorajszego głosowania Zgromadzenia Ogólnego ONZ nad wnioskiem przyznania Palestynie statusu państwa-obserwatora Węgry (tak jak Polska i Słowacja) wstrzymały się od głosu. Jedynym krajem europejskim, który głosował przeciw wnioskowi, były Czechy.

Źródła: budapesttimes.hu / politics.hu / honline.sk

Zdjęcie na dziś

Pomnik ofiar Holokaustu na Węgrzech w kształcie wierzby płaczącej, znajdujący się na dziedzińcu Wielkiej Synagogi w Budapeszcie; źródło: wyszehrad.com
Pomnik ofiar Holokaustu na Węgrzech w kształcie wierzby płaczącej, znajdujący się na dziedzińcu Wielkiej Synagogi w Budapeszcie; źródło: wyszehrad.com

Czy wiesz, że...

  • wynalazcą długopisu kulkowego był węgierski dziennikarz i wynalazca, László Biró (1899-1985)? Swój wynalazek opatentował w Budapeszcie w 1938 roku.

Do posłuchania

See video

"Never Tear Us Apart" to jeden z największych przebojów australisjkiej grupy INXS (1977-2012), który znalazł się w...