Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt Chronionych

László Csizsik-Csatáry oczyszczony z zarzutu sprawstwa wywózki do Kamieńca

Źródło: Common Good / Wikimedia Commons; Domena publiczna

Prokuratura m. st. Budapesztu oczyściła László Csizsika-Csatáryego, rzekomego zbrodniarza z okresu II wojny światowej, z zarzutu sprawstwa w 1941 roku wywózki Żydów z Koszycach, gdzie był oficerem policji, do Kamieńca Podolskiego, gdzie zostali oni wymordowani.

Według prokuratury zarzuty, jakie formułował pod adresem Csizsika-Csatáryego w sprawie wywózki 300 osób pochodzenia Żydowskiego z getta w Koszycach do Kamieńca Efraim Zuroff, szef Centrum Szymona Wiesenthala, organizacji zajmującej się wykrywaniem osób, które w trakcie II wojny światowej dopuściły się zbrodni na Żydach, są „bezpodstawne”. Z ustaleń prokuratury wynika, że w okresie, gdy podjęto decyzję o wywózce do Kamieńca, Csizsik-Csatáry po pierwsze nie przebywał w Koszycach (wówczas Kassy), a po drugie – jego ówczesny stopień miał nie pozwalać mu na podejmowanie takich decyzji.

Prokuratura nadal bada natomiast kwestię rzekomego zaangażowania obecnie dziewięćdziesięciosiedmioletniego byłego policjanta w wywózkę ok. 15 tysięcy Żydów – jak wynika z danych Centrum Wiesenthala – do Auschwitz w roku 1944.

Laszló Csizsik-Csatáry ma 97 lat i mieszka w Budapeszcie. Według Centrum Wiesenthala w trakcie II wojny światowej miał być wysoko postawionym funkcjonariuszem policji w Koszycach (wówczas Kassa na Węgrzech, obecnie na Słowacji). Po wojnie funkcjonariusz wyemigrował do Kanady, gdzie mieszkał do 1995 roku, gdy odebrano mu obywatelstwo, podobno z powodu jego przeszłości. W latach bezpośrednio po zakończeniu konfliktu został in absentia skazany przez słowacki sąd na śmierć.

Źródło: budapestsun.com / politics.hu

Zdjęcie na dziś

Pomnik ofiar Holokaustu na Węgrzech w kształcie wierzby płaczącej, znajdujący się na dziedzińcu Wielkiej Synagogi w Budapeszcie; źródło: wyszehrad.com
Pomnik ofiar Holokaustu na Węgrzech w kształcie wierzby płaczącej, znajdujący się na dziedzińcu Wielkiej Synagogi w Budapeszcie; źródło: wyszehrad.com

Czy wiesz, że...

  • jednym z twórców sukcesów polskiej szermierki na szable w okresie międzywojnia (brązowe medale olimpijskie w drużynie wywalczone w na IO w Amsterdamie i w Los Angeles) był węgierski trener, Béla Szombathely?

Do posłuchania

See video

"Never Tear Us Apart" to jeden z największych przebojów australisjkiej grupy INXS (1977-2012), który znalazł się w...