Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt Chronionych

„New York Times” o hokejowej dumie rumuńskich Węgrów

Herb Sport Club Miercurea Ciuc / Hoki Sport Club Csíkszereda; źródło: http://sportclub.ro

W internetowym wydaniu gazety „New York Times” ukazał się artykuł o klubie hokeja na lodzie z rumuńskiego miasteczka Miercurea Ciuc w Transylwanii. Sport Club Miercurea Ciuc, po węgiersku Hoki Sport Club Csíkszereda (HSC), jest klubem wyjątkowym ze względu na rolę, jaką odgrywa dla Seklerów - węgierskojęzycznej mniejszości zamieszkującej miasto i cały region.

Klub z liczącej 38 tysięcy Miercurei Ciuc, której węgierska nazwa to Csíkszereda, zdobył 6 ostatnich tytułów mistrza Rumunii w hokeju na lodzie. HSC zdominował rumuński hokej i pozostawił daleko w tyle stołeczną Steauę – najlepszą drużynę z czasów komunizmu, która, jako klub wojskowy, mogła sprowadzać z innych drużyn graczy, na których ciążył obowiązek służby w armii.

Powodem, dla którego Hoki Sport Club Csíkszereda został wzięty pod lupę przez Alinę Totti, dziennikarkę „New York Times’a", nie są jednak sukcesy sportowe, lecz szczególny charakter klubu, który dla społeczności Seklerów jest sposobem wyrażania i umacniania ich odrębnej tożsamości. Autorka porównuje HSC do piłkarskiej FC Barcelony, która pomagała Katalończykom w obronie i umacnianiu ich tożsamości w czasach dyktatury generała Franco.

W artykule można dowiedzieć się w jaki sposób właściciele i kibice Hoki Sport Club wykorzystują go jako platformę umacniania swojej odrębności. Chodzi między innymi o umieszczenie na koszulkach zawodników HSC węgierskiej nazwy kraju Seklerów – „Székelyföld”, ozdobienie klubowego lodowiska węgierską nazwą klubu oraz odśpiewywanie przez kibiców HSC na meczach nieoficjalnego hymnu Seklerszczyzny.

Trenowani przez Fina Timo Lahtinena gracze HSC to niemal wyłącznie członkowie węgierskiej mniejszości. Co ciekawe, zdominowawszy rumuńską ligę, brylują również w reprezentacji tego kraju. Rumuńska drużyna narodowa w hokeju na lodzie składa się więc głównie z graczy, których językiem ojczystym jest węgierski. Jak podaje dziennikarka „New York Times’a”, sytuacja ta doprowadziła do ciekawego incydentu po meczu Rumunia - Węgry w 2011 r., gdy gracze reprezentacji Rumunii wraz z przeciwnikami odśpiewali węgierski hymn.

Artykuł w języku angielskim znajduje się na stronie internetowej „New York Times’a”.

Źródło: nytimes.com

Zdjęcie na dziś

Pomnik ofiar Holokaustu na Węgrzech w kształcie wierzby płaczącej, znajdujący się na dziedzińcu Wielkiej Synagogi w Budapeszcie; źródło: wyszehrad.com
Pomnik ofiar Holokaustu na Węgrzech w kształcie wierzby płaczącej, znajdujący się na dziedzińcu Wielkiej Synagogi w Budapeszcie; źródło: wyszehrad.com

Czy wiesz, że...

  • Pál Schmitt, od sierpnia 2010 r. prezydent Węgier, ma za sobą bogatą w sukcesy karierę szermierza. Jako członek drużyny szpadzistów zdobył dwa złote medale olimpijskie: na igrzyskach w Meksyku (1968) i w Monachium (1972).

Do posłuchania

See video

"Never Tear Us Apart" to jeden z największych przebojów australisjkiej grupy INXS (1977-2012), który znalazł się w...