Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt Chronionych

Nowozelandzko-węgierskie tarcia w kwestii Afganistanu

Węgierscy żołnierze; Źródło: KGyST / Wikimedia Commons; Licencja:  Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported / http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.en

Po tym, jak w zeszłym tygodniu dwóch nowozelandzkich żołnierzy zginęło, a sześciu odniosło rany w starciu z bojownikami talibańskimi, premier Nowej Zelandii John Key zarzucił żołnierzom węgierskiego kontyngentu zaniedbanie obowiązków.

Sprawcy strat zadanych Nowozelandczykom przedostali się bowiem na obszar, nad którymi przydzielono im kontrolę, z obszaru, na którym stacjonują Węgrzy.

„O ile mi wiadomo, Węgrzy nie odbyli nocnego patrolu. W każdym razie nie w Afganistanie. Ale może w Budapeszcie…” – miał powiedzieć Key.

Ministerstwo Obrony Węgier odparło zarzuty, informując, że do zadań węgierskich żołnierzy stacjonujących w prowincji Baglan nie należą działania patrolowe – te bowiem, w myśl porozumień między poszczególnymi sojusznikami i władzami afgańskimi – są obowiązkiem sił amerykańskich, niemieckich i afgańskich. Resort zaznaczył, że Węgrzy zajmują się realizacją „zadań o charakterze rozwojowym”, z którego to obowiązku wywiązują się bez zarzutu.

Źródło: budapestsun.hu

Zdjęcie na dziś

Pomnik ofiar Holokaustu na Węgrzech w kształcie wierzby płaczącej, znajdujący się na dziedzińcu Wielkiej Synagogi w Budapeszcie; źródło: wyszehrad.com
Pomnik ofiar Holokaustu na Węgrzech w kształcie wierzby płaczącej, znajdujący się na dziedzińcu Wielkiej Synagogi w Budapeszcie; źródło: wyszehrad.com

Czy wiesz, że...

  • wynalazcą długopisu kulkowego był węgierski dziennikarz i wynalazca, László Biró (1899-1985)? Swój wynalazek opatentował w Budapeszcie w 1938 roku.

Do posłuchania

See video

"Never Tear Us Apart" to jeden z największych przebojów australisjkiej grupy INXS (1977-2012), który znalazł się w...