Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt Chronionych

Polscy konserwatyści manifestowali poparcie dla rządu Orbána

Gmach ambasady Węgier w Warszawie (widok od ul. Chopina); Źródło: Wistula / Wikimedia Commons

Pod ambasadą Węgier przy zbiegu alej Ujazdowskich i ul. Chopina w Warszawie, a także pod siedzibami honorowych konsulatów węgierskich w Łodzi (ul. Kaczeńcowa 10) i w Poznaniu (ul. Gniewska 87), odbyły się w sobotę pikiety osób wyrażających poparcie dla polityki rządu Węgier, na czele z premierem Viktorem Orbánem, i sprzeciwiających się naciskom Komisji Europejskiej na Budapeszt.

Kilkudziesięcioosobowe demonstracje (w Warszawie demonstrowało około 100 osób, w Łodzi i Poznaniu po kilkadziesiąt) rozpoczęły się w południe. Zorganizowane zostały przez osoby powiązane z organizacjami konserwatywno-liberalnymi i narodowo-konserwatywnymi, takimi jak Kongres Nowej Prawicy, stowarzyszenie „Koliber”,Unia Polityki Realnej, Prawica Rzeczpospolitej, Młodzież Wszechpolska czy Obóz Narodowo-Radykalny.

W Warszawie demonstranci złożyli na ręce ambasadora Roberta Kissa list poparcia dla Budapesztu. Podpisy złożyli na nim m.in. poseł Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro, przewodniczący Prawicy Rzeczpospolitej Marek Jurek, poseł Prawa i Sprawiedliwości Artur Górski czy dziennikarze Jan Pospieszalski i Piotr Semka. W Poznaniu treść listu odczytał zebranym przewodniczący UPR, Bartosz Jóźwiak.

Również w sobotę odbyła się w Budapeszcie wielotysięczna demonstracja zwolenników premiera Viktora Orbána i innych osób niezgadzających się ze zmasowaną krytyką rządu Fidesz-KDNP ze strony opozycji i jej zwolenników oraz części krajowych i zagranicznych mediów oraz sprzeciwiających się naciskom Komisji Europejskiej na Budapeszt.

Źródło: rp.pl / radiomerkury.pl

Zdjęcie na dziś

Pomnik ofiar Holokaustu na Węgrzech w kształcie wierzby płaczącej, znajdujący się na dziedzińcu Wielkiej Synagogi w Budapeszcie; źródło: wyszehrad.com
Pomnik ofiar Holokaustu na Węgrzech w kształcie wierzby płaczącej, znajdujący się na dziedzińcu Wielkiej Synagogi w Budapeszcie; źródło: wyszehrad.com

Czy wiesz, że...

  • jeden z najsłynniejszych w historii fałszerzy obrazów, Elmyr de Hory (właśc. Elmér Hoffmann, 1905-1974) pochodził z Węgier?

Do posłuchania

See video

"Never Tear Us Apart" to jeden z największych przebojów australisjkiej grupy INXS (1977-2012), który znalazł się w...