Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt Chronionych

Węgry - Aktualności - Przyroda

pon., 06/17/2013 - 14:52
Aktualności, Węgry, Turystyka, Przyroda, Społeczeństwo

W Budapeszcie i okolicach trwają prace porządkowe po opadnięciu wód Dunaju, które w zeszłym tygodniu zalały m.in. część najniżej obszarów stolicy Węgier, w tym znaczne odcinki nabrzeży oraz wysp. Dzięki wysiłkom służb porządkowych i obywateli uniknięto poważniejszych zniszczeń. Pewne, choć niezbyt dotkliwe straty poniosły także miejscowości położone wzdłuż rzeki na północ i na południe od Budapesztu.

wt., 01/08/2013 - 20:22
Aktualności, Węgry, Przyroda, Rozmaitości

Pannoniasaurus – taką nazwę, pochodzącą od łacińskiej nazwy rzymskiej prowincji istniejącej na terenie dzisiejszych Węgier w pierwszych wiekach n.e. otrzymał nowy gatunek mezozaura, którego szczątki w minionym roku odnalazł na Węgrzech kanadyjski biolog z Uniwersytetu w Edmonton, Michael Caldwell.

czw., 09/06/2012 - 22:25
Aktualności, Węgry, Turystyka, Przyroda, Historia, Społeczeństwo, Rozmaitości

W miasteczku Hajdúnánás (komitat Hajdú-Bihar, wschodnie Węgry) wprowadzono lokalny pieniądz – koronę Istvana Bocskaia. W ten sposób Hajdúnánás stało się trzecią miejscowością na Węgrzech, która wprowadziła w celach promocyjnych do obiegu własne pieniądze.

czw., 05/31/2012 - 23:04
Aktualności, Czechy, Słowacja, Węgry, Kultura, Przyroda, Polska

 

 

 

pt., 05/04/2012 - 23:22
Aktualności, Węgry, Przyroda

W miniony weekend nieopodal węgierskiej wsi Nagylak (komitat Csongrád, na granicy z Rumunią) rój pszczół zaatakował wycieczkę przyrodoznawczą, w której uczestniczyło około 300 osób, w tym duża ilość dzieci.

W wyniku użądleń 16 uczestników wycieczki trafiło do szpitala. Stan 6 osób lekarze określają jako bardzo ciężki, acz życie żadnej z nich nie jest zagrożone.

W akcji ratunkowej uczestniczyło ponad 10 karetek i helikopter pogotowia ratunkowego.

sob., 10/29/2011 - 23:10
Aktualności, Węgry, Przyroda, Rozmaitości

Co najmniej jeden z wypuszczonych na Węgrzech wiosną zeszłego roku do Dunaju jesiotrów dotarł do Morza Czarnego, gdzie złowił go ukraiński rybak, który wypuścił zwierzę. To pierwszy taki przypadek od lat sześćdziesiątych, kiedy to jesiotry zaczęły znikać z Dunaju. Wygląda więc na to, że projekt reintrodukcji tego gatunku, realizowany przez Węgierską Akademię Nauk, jest na dobrej drodze. 

śr., 10/05/2011 - 15:08
Aktualności, Węgry, Gospodarka, Przyroda

4 października 2010 r. doszło do skażenia odpadami huty aluminium okolic węgierskiego miasta Ajka. Nowi podejrzani o zaniedbania, które mogły doprowadzić do wycieku toksycznego szlamu, zostali w tym tygodniu przesłuchani przez organy ścigania.

czw., 08/18/2011 - 13:42
Aktualności, Węgry, Gospodarka, Przyroda

Węgierski rząd wysunął obiekcje wobec planów budowy kopalni złota w rumuńskiej miejscowości Rosia Montana, położonej niedaleko granicy z Węgrami. Budapeszt obawia się zanieczyszczenia środowiska.

Zdjęcie na dziś

Pomnik ofiar Holokaustu na Węgrzech w kształcie wierzby płaczącej, znajdujący się na dziedzińcu Wielkiej Synagogi w Budapeszcie; źródło: wyszehrad.com
Pomnik ofiar Holokaustu na Węgrzech w kształcie wierzby płaczącej, znajdujący się na dziedzińcu Wielkiej Synagogi w Budapeszcie; źródło: wyszehrad.com

Czy wiesz, że...

  • jeden z najsłynniejszych w historii fałszerzy obrazów, Elmyr de Hory (właśc. Elmér Hoffmann, 1905-1974) pochodził z Węgier?

Do posłuchania

See video

"Never Tear Us Apart" to jeden z największych przebojów australisjkiej grupy INXS (1977-2012), który znalazł się w...