Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt Chronionych

Węgry - Aktualności - UE

pon., 08/05/2013 - 13:58
Aktualności, Czechy, Słowacja, Węgry, Kultura, UE, Mniejszości, Historia, Społeczeństwo, Rozmaitości

W sprzedaży znalazł się nowy numer kwartalnika „Herito”, czasopisma poświęconego szeroko pojętej kulturze i historii Europy Środkowej. Tematem numeru jest Chorwacja, nowo przyjęty członek Unii Europejskiej.

wt., 11/13/2012 - 00:06
Aktualności, Polityka, Węgry, Gospodarka, UE

Dzięki dobrym wynikom węgierskiej gospodarki, znikła główna przeszkoda porozumienia z IMF i EU w sprawie pożyczki dla Węgier – stwierdził w wywiadzie dla Węgierskiej Agencji Prasowej (MTI) premier Viktor Orbán.

sob., 10/13/2012 - 16:33
Aktualności, Polityka, Węgry, Gospodarka, UE

We czwartek w Berlinie odbyło się spotkanie między kanclerz Niemiec Angelą Merkel i premierem Węgier Viktorem Orbánem. Rozmawiano głównie o gospodarce. Zdaniem niektórych niemieckich komentatorów spotkanie było okazją do ocieplenia relacji niemiecko-węgierskich, które rzekomo ochłodziły się od chwili objęcia władzy przez Fidesz (i jego chadeckiego koalicjanta KDNP) w 2010 roku.

pon., 09/03/2012 - 10:22
Aktualności, Polityka, Słowacja, Węgry, Kultura, UE, Turystyka, Historia, Rozmaitości

Wciąż trwa ciągnący się od lat spór między węgierskim opactwem benedyktyńskim w Pannonhalma a rządem Słowacji o pałac i park w Rusovcach na przedmieściach Bratysławy.

pon., 07/23/2012 - 20:48
Aktualności, Czechy, Słowacja, Węgry, Gospodarka, UE, Polska

Poziom długu publicznego w krajach wyszehradzkich jest niższy niż średnia 27 państw UE – wynika ze statystyk opublikowanych przez Eurostat.

pon., 07/09/2012 - 23:00
Aktualności, Polityka, Węgry, UE

Przedstawicielstwo Unii Europejskiej w Trypolisie wznowiło działalność. Od 1 stycznia 2011 jedynym przedstawicielstwem kraju UE w randze ambasady w stolicy Libii była ambasada Węgier, która, na prośbę Europejskiej Służby Działań Wewnętrznych, pełniła też funkcję przedstawicielstwa dyplomatycznego Wspólnoty.

Ambasada Węgier reprezentowała też w Libii przez kilka miesięcy inne kraje: Kanadę, Stany Zjednoczone, Włochy, Grecję oraz Chorwację.

sob., 05/26/2012 - 15:35
Aktualności, Polityka, Węgry, Gospodarka, UE

Premier Węgier Viktor Orbán uczestniczył w spotkaniu głów państw członkowskich UE, które odbyło się w czwartek w Brukseli, a podczas którego dyskutowano nad sposobami walki z kryzysem gospodarczym.

wt., 05/08/2012 - 23:24
Aktualności, Polityka, Węgry, Gospodarka, UE

Tamás Fellegi, główny negocjator rządu węgierskiego w negocjacjach z Międzynarodowym Funduszem Walutowym dotyczących pożyczki dla Budapesztu ocenił, że rozmowy z MFW potrwają co najmniej kilka tygodni.

pon., 04/30/2012 - 14:01
Aktualności, Polityka, Węgry, UE

Viktor Orbán spotkał się w piątek podczas nieformalnej wizyty w Brukseli z przewodniczącym Komisji Europejskiej, José Manuelem Barroso. Premier Węgier rozmawiał z szefem KE m.in. o stanowisku Węgier wobec procedury karnej rozpoczętej przez Komisję w stosunku do Budapesztu i negocjacjach Węgier z Międzynarodowym Funduszem Walutowym.

śr., 03/14/2012 - 00:29
Aktualności, Czechy, Słowacja, Węgry, Gospodarka, UE, Polska, Społeczeństwo

W opublikowanym dziś przez Eurostat zestawieniu najbogatszych i najbiedniejszych regionów Unii Europejskiej wysokie piąte miejsce zajmuje region Bratysławy (Bratislavský kraj). Na siódmym miejscu znalazł się natomiast obszar metropolitalny stolicy Czech.

Zdjęcie na dziś

Pomnik ofiar Holokaustu na Węgrzech w kształcie wierzby płaczącej, znajdujący się na dziedzińcu Wielkiej Synagogi w Budapeszcie; źródło: wyszehrad.com
Pomnik ofiar Holokaustu na Węgrzech w kształcie wierzby płaczącej, znajdujący się na dziedzińcu Wielkiej Synagogi w Budapeszcie; źródło: wyszehrad.com

Czy wiesz, że...

  • w słynnej francuskiej XVIII-wiecznej Encyklopedii, pisanej pod redakcją Denisa Diderot i Jeana d’Alemberta, język węgierski został sklasyfikowany jako język słowiański, podobny do czeskiego, polskiego i rosyjskiego.

Do posłuchania

See video

"Never Tear Us Apart" to jeden z największych przebojów australisjkiej grupy INXS (1977-2012), który znalazł się w...