Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt Chronionych

Upadek Málevu dobrodziejstwem dla tanich linii?

Terminal I lotniska im. Franciszka Liszta w Budapeszcie; Źródło: Raimond Spekking / Wikimedia Commons

W miniony piątek węgierski państwowy przewoźnik lotniczy Málev ogłosił upadłość. Długi linii lotniczych sięgały, mimo dużych państwowych dotacji otrzymywanych w minionych latach, ok. 270 milionów dolarów.

Ponadto, pod koniec minionego roku, Komisja Europejska zobligowała Málev do zwrotu wielomilionowych subsydiów rządowych, uznając ich otrzymywanie przez linie za niezgodne z prawem. W tej sytuacji przewoźnik musiał ogłosić upadłość.

Upadek Málevu wywołał wprawdzie zamieszanie wśród pasażerów, którzy do ostatnich dni przed upadkiem firmy mogli kupować bilety tych linii, ale na dłuższą metę może przełożyć się na zwiększenie liczby tras obsługiwanych przez tanie linie lotnicze operujące z budapeszteńskiego portu lotniczego im. Franciszka Liszta.

Kilku przewoźników zapowiedziało bowiem rozszerzenie działalności w związku z upadkiem linii Málev. I tak Ryanair ogłosił, że do budapeszteńskiego lotniska przydzieli kolejne cztery Boeingi 737 oraz rozszerzy ofertę aż o 31 nowych tras, zaś Wizz Air – największe tanie linie lotnicze w Europie Środkowej i Wschodniej – zapowiedział przydzielenie do swoich budapeszteńskich maszyn kolejnych pięciu Airbusów A 320.

Co więcej, irlandzkie linie prowadzą rozmowy z węgierskim rządem i władzami budapeszteńskiego lotniska w celu przejęcia około 2000 pracowników Málevu i zastąpienia swoimi lotami tras, na których zabraknie węgierskiego narodowego przewoźnika. Ponieważ Ryanair, jak wspomniano, chce uruchomić aż 31 nowych tras z i do Budapesztu, potrzebuje doświadczonych pilotów, mechaników i personelu pokładowego. Co tyczy się węgierskich tanich linii, planują zainwestować w Budapeszcie około 100 milionów dolarów, aby jeszcze polepszyć swoje i tak doskonałe wyniki – otóż w minionym roku Wizz Air przewiózł z i do stolicy 2 miliony pasażerów, o 600 tysięcy więcej, niż w roku 2010. Przełożyło się to na zwiększenie zatrudnienia o około 700 osób.

Dodatkowe loty do Budapesztu zapowiedzieli mniejsi przewoźnicy, jak Air Berlin czy Brussels Airlines, ale również najwięksi gracze na rynku: Lufthansa, British Airways czy KLM-Air France czy Austrian Airlines. Zwiększenia częstotliwości lotów na i z Węgier nie wyklucza także LOT.

Źródło: budapestsun.hu / xpatloop.com

Zdjęcie na dziś

Pomnik ofiar Holokaustu na Węgrzech w kształcie wierzby płaczącej, znajdujący się na dziedzińcu Wielkiej Synagogi w Budapeszcie; źródło: wyszehrad.com
Pomnik ofiar Holokaustu na Węgrzech w kształcie wierzby płaczącej, znajdujący się na dziedzińcu Wielkiej Synagogi w Budapeszcie; źródło: wyszehrad.com

Czy wiesz, że...

  • jedynym koniem wyścigowym, który przez całą swoją karierę nigdy nie przegrał była wyhodowana na Węgrzech klacz pełnej krwi angielskiej o imieniu Kincsem, która na przełomie lat 70. i 80. XIX. wieku wygrała wszystkie 54 wyścigi, w których wzięła...

Do posłuchania

See video

"Never Tear Us Apart" to jeden z największych przebojów australisjkiej grupy INXS (1977-2012), który znalazł się w...