Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt Chronionych

Węgierskie ulice zostaną zdekomunizowane

Pomnik na Placu Wolności w Budapeszcie poświęcony czerwonoarmistom; źródło: wyszehrad.com

Węgierski parlament przyjął dziś rządową ustawę delegalizującą nazwy używane w przestrzeni publicznej, nawiązujące do reżimu komunistycznego lub osób, które go propagowały.

Zgodnie z przepisami nowoprzyjętego prawa, do stycznia przyszłego roku setki nazw ulic, placów, skwerów i innych miejsc publicznych w wielu węgierskich miastach, łącznie z Budapesztem, będą musiały zostać zmienione. Jak informuje portal budapesttimes.hu, zmiana nazwy czeka m.in. kilkadziesiąt ulic, których patronem jest Endre Ságvári, członek komunistycznego ruchu oporu, zamordowany przez nazistów w lipcu 1944 r. Nową nazwę zyska również ulica Leo Frankela w Budapeszcie, ponieważ jej patron był uczestnikiem walk w obronie Komuny Paryskiej. Ustawa będzie miała wpływ nie tylko na nazwy ulic, lecz także, od 2014 r., objęte nią zostaną firmy, organizacje oraz media.

Posłowie rządzącego Fideszu, którzy zagłosowali za przyjęciem ustawy mogli pójść jeszcze dalej i zdecydować o usunięciu wszelkich związanych z byłym ustrojem Węgier pomników. Taką poprawkę proponował opozycyjny, nacjonalistyczny Jobbik, którego posłowie już wcześniej postulowali usunięcie m.in. statuy upamiętniającej żołnierzy radzieckich walczących z wojskami hitlerowskimi, stojącej na Placu Wolności, w centrum Budapesztu (Szabadság tér). Posłowie Fideszu wstrzymali się jednak od głosu i poprawka nie została przyjęta.

Źródło: budapesttimes.hu

Zdjęcie na dziś

Pomnik ofiar Holokaustu na Węgrzech w kształcie wierzby płaczącej, znajdujący się na dziedzińcu Wielkiej Synagogi w Budapeszcie; źródło: wyszehrad.com
Pomnik ofiar Holokaustu na Węgrzech w kształcie wierzby płaczącej, znajdujący się na dziedzińcu Wielkiej Synagogi w Budapeszcie; źródło: wyszehrad.com

Czy wiesz, że...

  • węgierski poszukiwacz przygód, lotnik i żołnierz, hrabia László Almásy (1895-1951), był pierwowzorem głównego bohatera powieści Michaela Ondaatje „Angielski pacjent”, na podstawie której nakręcono słynny film o tym samym tytule?

Do posłuchania

See video

"Never Tear Us Apart" to jeden z największych przebojów australisjkiej grupy INXS (1977-2012), który znalazł się w...