Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt Chronionych

Semjén zachęca do występowania o obywatelstwo

Zsolt Semjén; Źródło: Dodann / Wikimedia Commons

Wicepremier Węgier Zsolt Semjén (na zdjęciu), odpowiedzialny w rządzie Viktora Orbána za kontakty z diasporą, zaapelował do mieszkających w Niemczech osób pochodzenia węgierskiego o występowanie o węgierskie obywatelstwo. Uzyskanie obywatelstwa Węgier, przy odpowiednim udokumentowaniu madziarskiego pochodzenia, umożliwia członkom diaspory przyjęta w tym roku specjalna ustawa.

Premier Semjén zaapelował do niemieckich Węgrów o składanie wniosków o węgierskie obywatelstwo podczas zeszłotygodniowej pielgrzymki do benedyktyńskiego opactwa w Scheyern w Bawarii, gdzie w 996 pierwszy król Węgier, Stefan, pojął za żonę księżniczkę bawarską Gizelę. W pielgrzymce uczestniczyło ponad tysiąc osób węgierskiego pochodzenia.

W wywiadzie dla Węgierskiej Agencji Informacyjnej (MTI) Semjén powiedział, że zachęcał niemieckich Węgrów do występowania o obywatelstwo Węgier, ponieważ uważa za ważne, „by każda węgierska rodzina mogła cieszyć się swoją tożsamością”. Premier poinformował również, że zapowiedział węgierskiej diasporze w Niemczech, że wkrótce węgierski parlament przyjmie ustawę umożliwiającą węgierskim obywatelom mieszkającym na stałe za granicą głosowanie w wyborach parlamentarnych na Węgrzech.

Premier odniósł się także do przyjętej niedawno przez rząd Serbii ustawy restytucyjnej, która jego zdaniem znacznie utrudnia etnicznym Węgrom i Niemcom odzyskanie swojej własności odebranej po wojnie. Otóż według przyjętej pod koniec września ustawy osoby, które były członkami sił okupacyjnych w trakcie II wojny światowej (a Serbię okupowały wojska niemieckie i węgierskie) oraz ich potomkowie nie mają prawa ubiegać się o odzyskanie mienia zabranego przez powojenne władze komunistyczne. Jego zdaniem oznacza to stosowanie zbiorowej odpowiedzialności wobec węgierskiej (a także niemieckiej) mniejszości w Serbii. „Serbia nie może zostać członkiem Unii Europejskiej, skoro jej prawodawstwo stosuje wobec społeczności węgierskiej i niemieckiej zbiorową odpowiedzialność” – powiedział.

„Ta ustawa jest całkowicie sprzeczna z prawami człowieka, europejskim prawodawstwem i węgierską racją stanu” – dodał Semjén w wywiadzie dla dziennika „Magyar Hírlap”.

Źródło: politics.hu

Zdjęcie na dziś

Pomnik ofiar Holokaustu na Węgrzech w kształcie wierzby płaczącej, znajdujący się na dziedzińcu Wielkiej Synagogi w Budapeszcie; źródło: wyszehrad.com
Pomnik ofiar Holokaustu na Węgrzech w kształcie wierzby płaczącej, znajdujący się na dziedzińcu Wielkiej Synagogi w Budapeszcie; źródło: wyszehrad.com

Czy wiesz, że...

  • Pál Schmitt, od sierpnia 2010 r. prezydent Węgier, ma za sobą bogatą w sukcesy karierę szermierza. Jako członek drużyny szpadzistów zdobył dwa złote medale olimpijskie: na igrzyskach w Meksyku (1968) i w Monachium (1972).

Do posłuchania

See video

"Never Tear Us Apart" to jeden z największych przebojów australisjkiej grupy INXS (1977-2012), który znalazł się w...